Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Ceny i zakupy w Watykanie

Waluta
Watykan nie jest wprawdzie krajem  członkowskim Unii Europejskiej, ale walutą obowiązującą na jego terytorium jest euro. Co więcej, Stolica Apostolska ma prawo bicia własnej monety, na której awersie znajduje się 12 gwiazd Europy i napis: Città del Vaticano. Jedno euro stanowi obecnie równowartość 4,10 zł.

Ceny zwiedzania
Jeśli chodzi o koszty zwiedzania watykańskich zabytków, można zaplanować zbiorczy wydatek lub zakupić osobne opcje wejść. Najbardziej opłacalną wersją jest ogólny bilet wstępu, obejmujący wizytę w Ogrodach Watykańskich, Kaplicy Sykstyńskiej i Muzeach, zapłacimy wówczas 31 euro; bilet ulgowy kosztuje zaś 25 euro. Samo zwiedzanie Muzeów Watykańskich to cena 16 euro, bądź 8 euro (bilet ulgowy).

W obrębie Bazyli świętego Piotra, za wjazd na kopułę zapłacimy 7 euro, a za zobaczenie skarbca 6 euro. Wstęp do Starych Grot pod Bazyliką kosztuje 12 euro, ale trzeba wcześniej rezerwować wejście.

Sklepy
W Watykanie, w okolicy starej stacji kolejowej działa również trzypoziomowy sklep bezcłowy, w którym można kupić wiele towarów po bardzo okazyjnych cenach. Jest on jednak dostępny jedynie dla mieszkańców lub pracowników enklawy.
 

Popularne miasta: