Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Teneryfy

Informacje ogólne
Teneryfa jest największą częścią hiszpańskiego archipelagu Wysp Kanaryjskich. Wyspa leży na Oceanie Atlantyckim, w pobliżu północno-zachodniego wybrzeża Afryki. Teneryfa zajmuje 2034 km², a zamieszkuje ją blisko 900 tysięcy ludzi, z czego ponad 200 tysięcy stanowi populację stolicy, miasta Santa Cruz de Tenerife.

Wyspa jest jednym z najbardziej popularnych kierunków turystycznych na świecie. Teneryfa posiada bowiem niezwykłą wulkaniczną scenerię z najwyższym szczytem w całej Hiszpanii, wulkanem Pico del Teide (3718 m n.p.m), malownicze plaże (szczególnie rejon Costa Adeje) i łagodny klimat, który sprawia, że panuje tu wieczna wiosna.

Podział administracyjny
Teneryfa stanowi część autonomicznej wpsólnoty Hiszpanii o nazwie Wyspy Kanaryjskie. Wraz z wyspami La Palma, La Gomera, El Hierro tworzy prowincję Santa Cruz de Tenerife. Sama wyspa jest natomiast podzielona na 31 gmin.

Środki transportu
Najbardziej dogodnym środkiem transportu na Teneryfie jest samochód. Wyspa posiada gęstą i dobrze zorganizowaną sieć dróg. Główne autostrady (TF-5) biegną ze stolicy, Santa Cruz de Tenerife do Los Realejos oraz (TF-1) ze stolicy w kierunku południowym. Ponadto na wyspie znajduje się wiele dróg lokalnych zapewniających połączenie z mniejszymi miejscowościami.

Na Teneryfie dobrze funkcjonuje również transport publiczny, czyli autobusy zwane guaguas. Zapewniają one przejazdy międzymiastowe oraz w obrębie poszczególnych miast. Rolę głównego dworca spełnia Intercambiador de Transportes de Santa Cruz de Tenerife. Co więcej, w stolicy oraz w La Laguna kursują tramwaje.

Na wyspie mieszczą się dwa międzynarodowe lotniska: Teneryfa-Północ, znajdujące się 10 km na północ od Santa Cruz oraz Teneryfa-Południe, zlokalizowane 60 km na południe od stolicy.

Na Teneryfie dużą rolę odgrywa również transport wodny. Główne porty to Port Santa Cruz i Port Los Cristianos. Kursują tu promy zapewniające połączenie z Hiszpanią kontynentalną oraz z innymi wyspami archipelagu.

Jak dotrzeć z Polski?
Z Polski najłatwiej dotrzeć na Teneryfę drogą lotniczą. Tanie loty zapewnia obecnie Ryanair, ceny rejsu z Warszawy zaczynają się od 278 zł. Inną możliwością jest podróż samochodem lub autokarem do Hiszpanii kontynentalnej, a następnie przeprawa promem Trasmediterranea z Kadyksu do Santa Cruz. Promy kursują raz w tygodniu, a rejs trwa około 2 dni.

Wyznaczanie trasy