Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Pizy

Informacje ogólne
Piza jest znanym włoskim miastem, zlokalizowanym w regionie Toskanii, w północno-zachodniej części Półwyspu Apenińskiego. Obecnie metropolię zamieszkuje ponad 85 tysięcy ludzi. Piza posiada atrakcyjne usytuowanie - leży nad rzeką Arno na równinie między górą Pisano a Morzem Liguryjskim. W okolicy znajduje się zatem zróżnicowany krajobraz – zarówno piaszczyste plaże, jak i góry.

Podział administracyjny
Piza pod względem administracyjnym należy do regionu Toskania (stanowi jednostkę o nazwie: prowincja), sama zaś dzieli się na 39 komun.

Środki transportu
Na transport publiczny w Pizie składają się połączenia autobusowe oraz tramwajowe. Dostępne są tu bilety na 1, 2, 4 godziny lub na cały dzień. Świetnie rozwinięta jest sieć komunikacji tramwajowej. Tym środkiem transportu można nie tylko jeździć po mieście, ale także podróżować do pobliskich miejscowości i większych miast, np. do Florencji czy Lucci. Co więcej, w Pizie dostępne są dwa rodzaje linii kolejowych: szybkie (Eurostar) i standardowe (Inter City). Bilet kosztuje nieco ponad 5 euro.

W mieście można również korzystać z taksówek, przy czym kursy są bardzo drogie. Przejazd na lotnisko z centrum miasta (ok. 2km) kosztuje około 12 euro. Warto natomiast korzystać z taksówek przewożących grupy od 3 do 8 osób; mają one specjalne oznaczenia: „TAXI COLLETTIVO”.

Jeśli chodzi o poruszanie się samochodem po Pizie, należy mieć na uwadze olbrzymie korki. Trudno również znaleźć miejsce na parkingu. Szczegółowe informacje na temat dostępności i lokalizacji parkingów można znaleźć na stronie www.pisamo.it.

Jak dotrzeć z Polski?
Do Pizy można dostać się drogą lotniczą, na znajdujące się w pobliżu miasta lotnisko Piza Airport. Loty organizowane są z wielu polskich miast, między innymi przez tanie linie Rynair. Inną możliwością jest podróż samochodem autostradą A12 od strony północnej, drogą SS1 z kierunku południowego, ewentualnie drogą ekspresową Fi-Pi-Li (Florencja-Piza-Livorno).

Wyznaczanie trasy