Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Pizie

Podstawowe informacje
Piza to znane włoskie miasto położone w prowincji Toskania, w północno-zachodniej części Półwyspu Apenińskiego. Metropolia zachwyca malowniczym usytuowaniem – znajduje się bowiem tuż nad rzeką Arno, a  od Morza Tyrreńskiego dzieli ją zaledwie kilkanaście kilometrów. Warto pamiętać, że miasto to było ojczyzną Galileusza.

Miasto zamieszkuje obecnie ponad 85 tysięcy ludzi, a co więcej, charakteryzuje je duże zagęszczenie – na kilometr kwadratowy przypadają bowiem aż blisko 462 osoby. Warto wiedzieć, że Piza oprócz przyjaznego klimatu posiada wielowiekową historię, dlatego przyciąga zarówno miłośników architektury czy sztuki, jak i zapalonych podróżników poszukujących urokliwych pejzaży.

Historia miasta
Piza powstała około IV lub III wieku p.n. e, prawdopodobnie założyli ją Ligurowie lub Etruskowie. W II stuleciu przed Chrystusem tereny te, spełniające głównie funkcje portowe (Portus Pisanus), zostały zdobyte przez Rzymian. Prawa miejskie nadano Pizie w 1081 roku, jednocześnie zaś miasto zdobyło znaczną autonomię. Już we wczesnym średniowieczu zbudowano tu katedrę i jeden z najstarszych włoskich uniwersytetów (1343 rok). Piza czynnie uczestniczyła w wyprawach krzyżowych, a także była prężnie rozwijającym się portem handlowym. Dobrą passę miasta przerwał najazd Genueńczyków w XIII wieku, a następnie wojny z Florencją na przełomie XV i XVI wieku. Do pogorszenia pozycji Pizy przyczyniły się również zmiany przyrodnicze, rzeka Arno zamuliła się i odcięła miasto od portu. Co więcej mieszkańcy zaczęli masowo chorować na malarię. W ten sposób Piza utraciła status miasta portowego, którą przejęło pobliskie Livorno. Do dziś słynie jednak ze wspaniałego uniwersytetu. W 1860 roku Piza została włączona do zjednoczonego Królestwa Włoch.

Atrakcje turystyczne
Najcenniejsze zabytki architektury Pizy skupiają się wokół placu Campo dei Miracoli (czyli „Pola Cudów”). Mieści się tu monumentalna średniowieczna Katedra Santa Maria Assunta, pochodząca z przełomu XI i XII wieku. Dominantą stylową budowli jest styl romański, ale widać tu również wpływy innych prądów artystycznych. Tuż przy Katedrze znajduje się słynna Krzywa Wieża, niekwestionowany symbol miasta. Pierwotnie stanowiła ona dzwonnicę katedry. Ponadto w obszarze wspomnianego placu można podziwiać Baptysterium wzniesione na planie koła. Kompleks średniowiecznej architektury zamyka cmentarz Camposanto Monumentale.

Oprócz historycznego oblicza Pizy warto również zgłębić jej walory rozrywkowe. Można tu wspaniale spędzić czas na klimatycznym deptaku, spacerując po nadrzecznych bulwarach Fiume Arno czy w licznych kawiarenkach i restauracjach. Jedną z atrakcji turystycznych są również plaże w pobliskich miejscowościach: Marina di Piza i Tirrenia.

Popularne miasta: