Mapa Palermo
Informacje ogólne
Palermo to stolica Sycylii i bez wątpienia najważniejsze miasto w tym regionie. Metropolię zamieszkuje obecnie ponad 650 tysięcy ludzi. Turyści zjeżdżają się tu z całego świata, żeby poczuć niesamowity klimat, zachwycić się przyrodą i zabytkami, a także posmakować regionalnej kuchni. To miasto o wielowiekowej tradycji, założone prawdopodobnie w VIII w. p. n. e. przez Fenicjan, oferuje miłośnikom historii podróż w czasie przez kolejne stulecia. Wspaniałe pozostałości z okresu antyku, zabytkowe świątynie i pałace stanowią niekwestionowane bogactwo Palermo.
Podział administracyjny
Palermo pod względem administracyjnym należy do regionu Sycylii i prowincji Palermo, która z kolei dzieli się na 82 gminy. W Palermo nie obowiązuje oficjalny podział administracyjny, choć wyróżnia się poszczególne dzielnice. Najważniejsze z nich tworzące ścisłe centrum to: Quattro Canti i Via Francesco Crispi (okolice portowe).
Środki transportu
Transport publiczny w Palermo obsługuje przedsiębiorstwo komunikacyjne AMAT. Obejmuje on połączenia autobusowe. Co ważne, w Palermo nie funkcjonuje pojęcie biletów ulgowych, wszystkie są zatem w tej samej cenie. Bilet jednorazowy jest ważny 90 minut. Warto wiedzieć, że na przystankach nie ma szczegółowych rozkładów jazdy, a jedynie odjazd i przyjazd końcowy autobusu. Dworzec kolejowy jest zlokalizowany w centrum, przy Piazza Giuilio Cesare.
Metro w Palermo porusza się jedynie po kilku przystankach, a ponadto w długich odstępach czasu. Trasa częściowo przebiega drogą naziemną, łącząc centrum miasta z pobliskimi miejscowościami. Metro składa się z trzech linii: A, która prowadzi od dworca na lotnisko Punta Raisi Palermo, linii B (z Via Notarbartolo do Giachery) oraz linii C (z dworca do Termini Imerese). Bilet w obrębie miasta kosztuje 1,20 euro i jest ważny 90 minut.
W Palermo panuje wzmożony ruch samochodowy, dlatego miasto jest często zakorkowane. Jeśli chodzi o dostępność parkingów, najbardziej dogodne miejsca (oznaczone niebieskim paskiem) znajdują się przy Piazza Marina, Piazza Ungheria i Mondello; wszystkie są oczywiście płatne – około 1,50 euro za godzinę. Bilet parkingowy można zakupić w pobliskim kiosku, barze lub sklepie.
Warto zatem zwiedzać Palermo pieszo, ale należy uważać na przejściach, ponieważ kierowcy nie zawsze ustępują tu pierwszeństwa pieszym.
Jak dotrzeć z Polski?
Do Palermo można dostać się drogą lotniczą, najbliższe lotnisko usytuowane jest 32 km na zachód od centrum miasta, w miejscowości Punta Raisi. Loty z Polski organizowane są z różnych miast, między innymi z Krakowa, Warszawy, Wrocławia, Rzeszowa czy Gdańska. Ceny lotów są raczej wysokie – najniższe kształtują się na poziomie 700 zł. Główni przewoźnicy to Lot, Lufthansa, ale także Ryanair.
Z Polski można również dojechać na Sycylię samochodem lub autobusem np. do Neapolu, a stamtąd promem na wyspę. Rejsy promem organizowane są również np. z Genui. Inną możliwością jest dojazd do Rzymu, a stamtąd przejazd promem kolejowym przez Cieśninę Meksykańską. Możliwa jest również podróż autobusem z różnych rejonów Włoch, np. z Rzymu za około 80 euro.