Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Palermo

Podstawowe informacje
Palermo to najważniejsze miasto włoskiej Sycylii, jej kulturowe i turystyczne centrum. Metropolia jest stolicą prowincji Palermo, a jej powierzchnia sięga 158 km². Obecnie w Palermo mieszka 657 936 ludzi; co ciekawe, jest to jeden z obszarów o największym wskaźniku zaludnienia we Włoszech.

Miasto posiada malownicze usytuowanie – mieści się na północnym wybrzeżu wyspy, nad Morzem Tyrreńskim. Leży nad zatoką o tej samej nazwie i sięga Doliny Conca d’Oro. Palermo to kwintesencja Włoch: ich urzekającej przyrody i interesującej kultury.

Historia miasta
Metropolia posiada bardzo długą historię. Miasto zostało założone jeszcze przez starożytnych Fenicjan. W kolejnych wiekach przechodziło natomiast zmienne koleje losu: w V stuleciu p.n. e. przejęli je Kartagińczycy, a w III p. n. e. znalazło się w rękach Rzymian. Po upadku Cesarstwa Rzymskiego władzę w Palermo dzierżyli kolejno Wandalowie, Goci, Biznacjum, Arabowie, Normanowie i Andegawenowie. W XII wieku Palermo znalazło się w obrębie Królestwa Sycylii i stan ten utrzymywał się aż do 1860 roku, kiedy miasto weszło w skład zjednoczonych Włoch.

Atrakcje turystyczne
Wielowiekowe dzieje Palermo odcisnęły piętno na architekturze miasta i jego wyjątkowym klimacie. Odnajdziemy tu zarówno zabytki pochodzące z czasów antycznych, jak i całkiem współczesne budowle. Z najbardziej odległych wieków zachowały się rzymskie mury i cmentarz punicki. Z okresu wczesnego średniowiecza pochodzi Pałac Normanów, z XII wieku romańskie kościoły, a z XIV świątynie gotyckie np. Della Grancia. Architektura sakralna Palermo nosi również ślady renesansu (San Giovanni di Napoletani) i baroku. Z XIX wieku pochodzi natomiast teatr Politeana.

Popularne miasta: