Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Newcastle

Pełna nazwa miasta brzmi Newcastle upon Tyne. Leży ono w północno – wschodniej części Anglii, u ujścia rzeki Tyne do Morza Północnego, w hrabstwie metropolitarnym Tyne and Wear. Liczba ludności Newcastle wynosi ok. 280 tys. Jest ważnym ośrodkiem przemysłowym, w którym rozwinął się przede wszystkim przemysł stoczniowy, maszynowy, elektrotechniczny, chemiczny. Symbolami miasta są most Tyne Bridge, piwo Newcastle Brown Ale oraz drużyna piłkarska Newcastle United FC.

Newcastle jest ważnym węzłem komunikacyjnym. Przez miasto przebiega droga A1 z Edynburga do Londynu oraz drogi A19, A69, A696, A68, A 157, A1058. Krzyżuje się tu kilka ważnych linii kolejowych. Newcastle posiada międzynarodowe lotnisko położone w odległości ok. 7 km od centrum. Z tutejszego portu kursują promy do Holandii i Norwegii.

Podział administracyjny

Newcastle jest dystryktem metropolitarnym posiadającym Radę (Council) i burmistrza. Na potrzeby związane z ordynacją wyborczą Newcastle jest podzielone na 26 jednostek, tzw. electoral wards: Benwell and Scotswood, Blakelaw, Byker, Castle, Chapel House Estate, Dene, Denton, Elswick, Fawdon, Fenham, Gosforth (East and West), Heaton (North and South), Jesmond (North and South),Kenton, Kingston Park,  Lemington, Newburn, Ouseburn, Parklands, Shieldfield, Walker, Walkergate, West Denton,Westerhope, Westgate, Wingrove, Woolsington.

Transport miejski

Po Newcastle można poruszać się autobusem lub metrem. Transport autobusowy obsługuje kilka firm, z których największa to Stagecoach. Obowiązuje podział na 3 strefy: A, B i C. Cena biletu jednorazowego dla osoby dorosłej wynosi 1,2 – 3,2 GBP, w zależności od długości trasy. Dostępne są też bilety dzienne, tygodniowe, miesięczne, na 13 lub 52 tygodnie. Metro posiada 2 linie: żółtą i zieloną. Linia zielona biegnie z lotniska przez centrum miasta i Sunderland do  South Hylton. Linia żółta biegnie z St. James Park, wzdłuż rzeki, przez Whitley Bay i Gateshead do South Shields. Cena biletu zależy od liczby stref, przez które planujemy przejechać. Bilet jednorazowy na jedną strefę kosztuje 1,8 – 2,2 GBP, na dwie strefy 2,6 – 3,1 GBP, na wszystkie strefy 3,3 – 4 GBP. Dostępne są bilety dzienne, tygodniowe, miesięczne i roczne. Połączenie promowe pomiędzy południową i północną częścią miasta obsługuje Shields Ferry, bilet jednorazowy kosztuje ok. 1,5 GBP. Możliwe jest wykupienie biletu Transfare, ważnego w autobusach, metrze i na promie. Bilety Transfare występują w wersji jednorazowej, jednodniowej, tygodniowej, miesięcznej i rocznej, przy czym bilet jednorazowy jest ważny w metrze i na promie, na autobus trzeba zakupić osobny bilet jednorazowy . Cena biletu zależy od ilości stref przez które podróżujemy. Bliższe informacje można uzyskać na stronie www.nexus.org.uk.

Samochodem po Newcastle

Parkingi w Newcastle są płatne. Samochód można zostawić na jednym z 8 parkingów wielopoziomowych lub jednym z 48 parkingów naziemnych lub na ulicy, w wyznaczonym miejscu. Opłaty za parkowanie dokonuje się w parkometrze lub telefonem komórkowym. Ceny za godzinę parkowania wynoszą, w zależności od parkingu, od 0,8 – 1,8 GBP/godzinę i 3 – 6 GBP/dobę. Od poniedziałku do soboty w godzinach od 17.00 do 08.00 i w niedzielę od 18.00 do 08.00 parkowanie jest darmowe, na niektórych parkingach za parkowanie nie płaci się przez całą niedzielę. Istnieją ograniczenia co do długości i wagi pojazdu, który może być pozostawiony na parkingu. Generalnie pojazdy przekraczające wagę 1524 kg lub długość 6,1 m nie mogą korzystać z miejskich parkingów. Parking dla ciężarówek i autokarów znajduje się przy Ord Street. Opłata za parkowanie na ulicy wynosi 0.8 – 2 GBP, w zależności od miejsca i obowiązuje przez cały tydzień, bez dni darmowych. Dokładną mapę parkingów i miejsc parkingowych oraz cenniki można znaleźć na stronie www.newcastle.gov.uk.

Dworce kolejowe i autobusowe

Centralny dworzec kolejowy (Newcastle Central) znajduje się pomiędzy Neville Street i Forth Street. Krzyżują się na nim dwie duże linie kolejowe: East Coast Main Line i Cross Country Route. Z dworca odjeżdżają pociągi kilku różnych przewoźników: East Coast obsługujący połączenia do Londynu, Durham, Darlington, York, Doncaster, Edynburga, Glasgow, Aberdeen i Inverness, Cross Country obsługujący połączenia w kierunku Birmingham, Bournemouth, Bristol, Derby, Leeds, Plymouth, Sheffield i Reading, First TransPennine Express obsługujący połączenia do Manchesteru i Liverpoolu oraz Northern Rail obsługujący połączenia lokalne. Tuż obok dworca znajduje się stacja metra.

W Newcastle są dwa główne dworce autobusowe: Haymarket Bus Station i Eldon Square Bus Station. Połączenia obsługiwane są przez kilka firm. Z dworca Haymarket odjeżdżają autobusy firmy Arriva, która obsługuje połączenia w kierunku północnym, w stronę Northumberland i North Tyneside. Z dworca na Eldon Square odjeżdżają autobusy firmy Go – Ahead, w kierunku południowym do Gateshead, South Tyneside, Sunderland i County Durham. Obok dworca kolejowego znajduje się dworzec Newcastle Coach Station, z którego odjeżdżają długodystansowe autobusy National Express. Przy Pilgrim Street i Blackett Street znajdują się przystanki autobusów jadących na południe, wschód i zachód od Newcastle.

Zabytki i atrakcje

Do najważniejszych atrakcji turystycznych Newcastle należą: Grainger Town – neoklasycystyczne centrum miasta, Quayside – nadbrzeże rzeki Tyne, Castle Keep – pozostałości średniowiecznego zamku, katedra św. Mikołaja, most Tyne Bridge oraz Gatshead Millenium Bridge. W znacznej części zachował się też średniowieczny układ przestrzenny. Do atrakcji należą także muzea: Great North Museum, Discovery Museum, Life Science Centre, czy możliwość odwiedzenia lokalnego oddziału BBC.

Wyznaczanie trasy