Przewodnik po Newcastle
Podstawowe informacje
Pełna nazwa miasta brzmi Newcastle upon Tyne. Leży ono w północno – wschodniej części Anglii, u ujścia rzeki Tyne do Morza Północnego, w hrabstwie metropolitarnym Tyne and Wear. Jest ważnym ośrodkiem przemysłowym, w którym rozwinął się przede wszystkim przemysł stoczniowy, maszynowy, elektrotechniczny, chemiczny. Symbolami miasta są most Tyne Bridge, piwo Newcastle Brown Ale oraz drużyna piłkarska Newcastle United FC.
Liczba ludności Newcastle wynosi ok. 280 tys. Mieszkańcy miasta oraz dialekt jakim się posługują określane są mianem Geordie. Nazwa miasta pochodzi od łacińskiego Novum Castellum – Nowy Zamek (New Castle).
Historia miasta
W I w n.e. , za panowania cesarza Hadriana, powstał tu fort i osada o nazwie Pons Aelius. Fort ten był częścią sieci umocnień wybudowanych wzdłuż Muru Hadriana. Po wycofaniu się Rzymian z Brytanii osada stała się częścią królestwa Nortumbrii i nosiła nazwę Monkchester. Podczas wojen z Duńczykami Monkchester zostało zniszczone. Na jego miejscu syn Wilhelma Zdobywcy, Robert Krótkoródy, wzniósł w 1080 r. drewniany zamek Novum Castellum, czyli New Castle, od którego powstała nazwa późniejszej osady i miasta. Z racji strategicznego położenia Zamek miał bronić ujścia rzeki Tyne oraz stanowić bazę wypadową dla wypraw przeciwko Szkotom.
W okresie średniowiecza w Newcastle powstał port, rozpoczęto także wydobycie węgla kamiennego. W XVI w., dzięki przywilejowi królewskiemu, Newcastle uzyskało monopol na handel węglem. W XVIII w. rozwinęła się produkcja szkła oraz soczewek optycznych. Ponadto Newcastle stało się czwartym po Londynie, Oxfordzie i Cambridge ośrodkiem drukarskim. Rewolucja Przemysłowa przyniosła unowocześnienie i rozwój przemysłu, urbanizację, rozwój sieci dróg i transportu publicznego.
Rozwój gospodarczy został zahamowany przez Wielki Kryzys z lat 30. XX wieku. Trudności pojawiły się także po II wojnie światowej – w 1956 r. zakończono wydobycie węgla, podupadł także przemysł stoczniowy. Ożywienie nastąpiło w l. 60 XX w., w Newcastle powstał uniwersytet i politechnika. Dziś miasto pozostaje jednym z najważniejszych ośrodków przemysłowych Anglii oraz centrum kulturalnym i naukowym regionu.
Atrakcje turystyczne
Do najważniejszych atrakcji turystycznych Newcastle należą: Grainger Town – neoklasycystyczne centrum miasta, Quayside – nadbrzeże rzeki Tyne, Castle Keep – pozostałości średniowiecznego zamku, katedra św. Mikołaja, most Tyne Bridge oraz Gatshead Millenium Bridge. W znacznej części zachował się też średniowieczny układ przestrzenny. Do atrakcji należą także muzea: Great North Museum, Discovery Museum, Life Science Centre, czy możliwość odwiedzenia lokalnego oddziału BBC.