Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Newcastle - zabytki, zwiedzanie, atrakcje, ciekawe miejsca. Wycieczki.

Zabytki

Centrum Newcastle nosi nazwę Grainger Town. Zostało zaprojektowane przez Richarda Graingera w stylu neoklasycystycznym. Znajdują się tu najważniejsze budynki i instytucje miejskie. W obszarach położonych w pobliżu rzeki można natomiast zobaczyć pozostałości średniowiecznego układu przestrzennego. Symbolem miasta jest Tyne Bridge – most o konstrukcji łukowej, który posłużył za pierwowzór Mostu Portowego w Sydney. Do grona najważniejszych zabytków należy Castle Keep – wieża obronna średniowiecznego zamku wokół którego rozwinęło się Newcastle. Najważniejszą świątynią Newcastle jest gotycka Katedra św. Mikołaja, wybudowana w XIII w, z charakterystyczną wieżą latarniową z XIV w. Do głównych atrakcji Newcastle zalicza się Quayside, czyli nadbrzeże rzeki Tyne. Niegdyś znajdowały się tu doki i plac targowy. Niedawno obszar ten został zrewitalizowany. Obecnie przy Quayside znajdują się instytucje kulturalne, bary i kluby nocne.

Atrakcje

Jedną z najciekawszych atrakcji Newcastle jest Gateshead Millenium Bridge – ruchomy most dla pieszych i rowerzystów, którego przęsło ustawia się pod kątem.

Victoria Tunnel to tunel poprowadzony od Town Moor do rzeki Tynes, wybudowany w 1842 r. Służył on do transportu węgla z kopalni na statki oczekujące w porcie. Podczas II wojny światowej został przekształcony w schron przeciwlotniczy. Obecnie jest udostępniony do zwiedzania.

Studio BBC w Newcastle, znane też jako The Pink Palace, organizuje wycieczki, podczas których można zobaczyć jak wygląda telewizja „od kuchni”, czyli jak przygotowuje się i realizuje programy telewizyjne.

Warto także odwiedzić kilka muzeów. Do najciekawszych zaliczają się: Great North Museum, Discovery Museum i Life Science Centre. W Great North Museum można zobaczyć wystawy o różnej tematyce, znajduje się tu m.in. planetarium, naturalnych rozmiarów model szkieletu T-rexa, interaktywny model Muru Hadriana, egipskie mumie. Discovery Museum przedstawia historię Newcastle od początków aż po czasy współczesne. Life Science Center jest atrakcją przede wszystkim dla najmłodszych. Na odwiedzających czeka m.in. przejażdżka 4D, pokazy i warsztaty edukacyjne, wystawy interaktywne, planetarium i lodowisko.

Ciekawe miejsca

Jesmond Dene – niewielka dolina wzdłuż brzegów rzeki Ouseburn, zlokalizowana w obrębie Newcastle, oaza ciszy i spokoju, zamieszkana przez liczne gatunki ptaków. W Jesmond Dene znajdują się ścieżki spacerowe i rowerowe, centrum edukacyjne organizujące warsztaty dla dzieci oraz tzw. Pets Corner, w którym można zobaczyć rózne gatunki zwierząt, m.in. owce, alpaki, króliki, kozy, świnie.

Ouseburn Farm – gospodarstwo prowadzone wspólnie z osobami niepełnosprawnymi. Pełni rolę centrum edukacyjnego organizującego lekcje i warsztaty dla dzieci i młodzieży. Ich tematyka dotyczy m.in. pracy w gospodarstwie rolnym, edukacji ekologicznej i tradycji rolniczych regionu.

Wycieczki

Polskie biura podróży nie oferują zorganizowanych wyjazdów do Newcastle. Wycieczkę nmożna bez trudu zorganizować samodzielnie. Przelot, nocleg i usługi dodatkowe (np. wycieczki, bilety) można zarezerwować przez Internet. Jeżeli nie chcemy trudzić się samodzielnym planowaniem możemy skorzystać z usług lokalnych biur podróży.

Zwiedzanie

Newcastle można zwiedzać pieszo, autobusem lub statkiem wycieczkowym, samodzielnie lub z przewodnikiem. Lokalne biura podróży oferują zwiedzanie miasta z przewodnikiem. Dostępne są trasy standardowe, obejmujące najważniejsze atrakcje oraz trasy tematyczne i wycieczki poza Newcastle, np. do katedry w Durham, Muru Hadriana, czy zwiedzanie zamków dawnej Nortumbrii.

Trasa autobusu wycieczkowego typu hop on – hop off obejmuje wszystkie najważniejsze atrakcje i zabytki, m.in. Grainger Town, stadion St. James Park, Ouseburn Valley. Bilet ważny jest przez 24 godziny.

Istnieje także kilka rodzajów rejsów wycieczkowych. Standardowy, 1-godzinny rejs pozwala na zobaczenie wszystkich najważniejszych atrakcji miasta. Dłuższy, 3-godzinny rejs od mostu Millenium Bridge do ujścia rzeki Tyne pozwala zobaczyć port i stocznię oraz wiele innych interesujących miejsc. Dostępny jest także rejs poza miasto do rezerwatu Willows Nature.

Popularne miasta: