Mapa Mińska
Informacje ogólne i położenie
Mińsk to miasto w centrum Białorusi, stolica państwa. Położone na Wysoczyźnie Mińskiej, nad rzeką Świsłoczą. Zamieszkiwane przez ok. 1,9 mln ludzi i podzielone na 9 rejonów administracyjnych. Jest ośrodkiem gospodarczym, naukowym i kulturalnym o znaczeniu krajowym, a także ważnym węzłem komunikacyjnym.
Podróż samochodem
Dużą rolę w transporcie odgrywa MKAD, czyli droga magistralna M9, która pełni rolę głównej obwodnicy miasta. Inne ważne drogi przebiegające przez Mińsk to: droga magistralna M1 (trasa europejska E30) – jedyna płatna autostrada przecinająca terytorium całej Białorusi, prowadząca od granicy białorusko-rosyjskiej, przez Mińsk, do granicy polsko-białoruskiej w Brześciu; M2 – z Mińska do Portu Lotniczego Mińsk; M3 – na północny wschód kraju (m.in. do Witebska); M4 – na wschód Białorusi (do Mohylewa); M5 – na południowy wschód, do miasta Homel oraz M6 – na zachód kraju, do Grodna.
Główne drogi oraz trasy wewnątrz miasta utrzymane są w dobrym stanie, jednak im dalej od centrum, tym ich standard jest coraz niższy. Ruch w Mińsku jest zazwyczaj wzmożony. Postój możliwy jest na miejskich parkingach lub przed budynkami użyteczności publicznej.
Podróż pociągiem
Głównym dworcem kolejowym jest Mińsk Pasażerski, znajdujący się w centrum miasta. Obsługuje połączenia lokalne, międzymiastowe oraz międzynarodowe – gównie do Rosji i na Ukrainę, ale także do wielu europejskich stolic. Dużą popularnością cieszą się pociągi ekspresowe Wiedeń-Moskwa, Amsterdam-Moskwa, Ryga-Odessa czy Mińsk-Irkuck. Istnieje także bezpośrednie połączenie z Polską. Podróż trwa ok. 12 godzin, a bilet kosztuje 200-250 zł. Pociągi lokalne nie są w najlepszym stanie.
Podróż autobusem
W mieście działa kilka dużych dworców autobusowych – Centralny, Wschodni i Moskiewski. Obsługują połączenia międzynarodowe, międzymiastowe oraz podmiejskie. Wśród nich pojedyncze odjeżdżają w kierunku Polski, jednak nie ma ich zbyt wiele. Zazwyczaj podróż wymaga przesiadki. Autobusy lokalne docierają do wszystkich części kraju, choć ich stan znacząco różni się od pojazdów międzynarodowych.
Podróż samolotem
W odległości ok. 40 kilometrów na wschód od centrum miasta znajduje się Port Lotniczy Mińsk. Rocznie korzysta z niego ok. 1,2 mln pasażerów. Obsługuje połączenia międzynarodowe do wielu europejskich stolic. Istnieją bezpośrednie połączenia Mińsk-Warszawa obsługiwane przez LOT oraz narodowego białoruskiego przewoźnika Belavia.
Komunikacja miejska
Mińsk posiada bogatą komunikację miejską. Do dyspozycji są 2 linie metra, które przecinają centrum miasta, a pociągi kursują średnio co 2-3 minuty. To także 120 linii autobusowych (tabor bardzo zróżnicowany, zdarzają się bardzo wysłużone pojazdy), 70 linii trolejbusowych (w tym także połączenia nocne) oraz 10 linii tramwajowych. Dużą popularnością cieszą się również minibusy publiczne i prywatne, które poruszają się po mieście szybciej, niż inny transport naziemny.
Atrakcje turystyczne
Odwiedzając Mińsk warto udać się na Plac Zwycięstwa, a także pospacerować reprezentacyjną Aleją Niepodległości. Spośród zabytków warto wymienić m.in. archikatedrę Najświętszej Maryi Panny z XVII wieku, sobór św. Piotra i Pawła z tego samego okresu, cerkiew św. Marii Magdaleny, Dwór Lubańskich z parkiem krajobrazowym czy odrestaurowany ratusz miejski. Na uwagę zasługują również instytucje kulturalne, w tym Muzeum Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, Muzeum Narodowe oraz Muzeum Maksima Bogdanowicza.