Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Mińsku


Podstawowe informacje
Mińsk jest stolicą Białorusi, położoną nad rzeką Świsłoczą, w południowo-wschodniej części Wysoczyzny Mińskiej. Metropolię zamieszkuje obecnie ponad 1,9 miliona ludzi. Miasto stanowi administracyjne, gospodarcze i kulturowe centrum kraju. Jest ono siedzibą Sekretariatu Wspólnoty Niepodległych Państw.

Historia miasta
Sama nazwa metropolii wywodzi się prawdopodobnie od rzeki Mieńka. Dzieje miasta były niezwykle burzliwe, wielokrotnie niszczone, po niemal całkowitej dewastacji podczas II wojny światowej Mińsk odrodził się jednak jako olbrzymia metropolia. Historia Mińska sięga XI wieku, w XII stuleciu zyskał status stolicy księstwa, a następnie przeszedł w lenno Litwy i stał się częścią Wielkiego Księstwa Litewskiego. Za czasów Jagiellonów Mińsk był stolicą województwa mińskiego. W XVI wieku miasto zniszczyli Tatarzy krymscy.

W XVII stuleciu miasto na jakiś czas znalazło się w rękach Moskwy. W 1708 roku na rozkaz cara Piotra I Mińsk został spalony. Po II rozbiorze Polski w 1793 roku metropolię przejęli Rosjanie. Po I wojnie światowej Mińsk przez rok znajdował się pod administracja polską, a potem wszedł w skład Białoruskiej SRR, w latach 1941 – 1944 miasto okupowali Niemcy. Podczas II wojny światowej zginęło 80% ludności, a zabudowa została niemal zrównana z ziemią. Od 1991 roku Mińsk jest stolicą Białorusi.

Atrakcje turystyczne
Zabytkowe oblicze Mińska stanowi w większości rekonstrukcję. Do najciekawszych miejsc należy Stare Miasto z soborem katedralnym świętego Ducha, w którym mieści się ikona Mińskiej Matki Bożej i Ratuszem. Ponadto warto zobaczyć klasztor bernardynek i zabytkową katedrę Najświętszej Dziewicy Marii. Oczywiście trzeba również odwiedzić lokalne muzea z licznymi śladami polskich artystów.

Na sztucznej wyspie w rozlewisku Swisłoczy, zwanej Wyspą Łez, mieści się pomnik żołnierzy białoruskich poległych w Afganistanie. W pobliżu miasta leżą zaś Kuropaty – miejsce straceń ofiar terroru stalinowskiego, w tym wielu Polaków.

 

Popularne miasta: