Mapa Minorki
Informacje ogólne
Minorka jest hiszpańską wyspą należącą do archipelagu Baleary na Morzu Śródziemnym. W przeciwieństwie do sąsiednich Majorki i Ibizy wyspa stanowi bardzo spokojny zakątek. Co roku wakacje spędza tu premier Hiszpanii. Teren o powierzchni 668 km² zamieszkuje obecnie ponad 92 tysiące ludzi. Stolicą Minorki jest miasto Maho. Północna część wyspy posiada ukształtowanie górzyste, na południu natomiast znajdują się płaskie piaszczyste plaże.
Podział administracyjny
Minorka wchodzi w skład autonomicznej wspólnoty Balearów. Wyspa jest podzielona na osiem gmin: Alaior, Ciutadella de Menorca, Es Castell, Es Mercadal, Es Migjorn Gran, Ferreries, Mahon oraz Sant Lluis.
Środki transportu
Główna trasa na Minorce przebiega pomiędzy wschodnią i zachodnią częścią wyspy, a dokładnie pomiędzy dwoma największymi miastami: Maho i Ciutadella de Menorca. Ponadto wyspa posiada sieć dróg lokalnych, które zapewniają dojazd od największych kurortów, a także połączenie z dużymi miastami. Poruszając się samochodem po Minorce, należy pamiętać, że obowiązują tu restrykcyjne przepisy ruchu drogowego, które są konsekwentnie egzekwowane przez częste kontrole drogowe.
Na Minorce dobrze funkcjonuje transport publiczny, obejmujący połączenia autobusowe. Autokary kursują pomiędzy Maho i Ciutadelle de Menorca, a także w obrębie większych miejscowości: Alaior, Es Mercadal i Ferreries. Działają tu dwie główne firmy transportowe: TMSA i Torres.
Minorka posiada również transport wodny. Odbywają się tu przeprawy promowe z Hiszpanii kontynentalnej, głównie z Barcelony i Walencji, a także z Majorki. Połączenia obsługują Balearia i Trasmediterranea.
Na wyspie znajduje się międzynarodowy port lotniczy, położony około 5 km od miasta Mahon. Odbywają się tu duże głównie loty czarterowe. Lotnisko rocznie obsługuje ponad 2,5 miliona pasażerów.
Jak dotrzeć z Polski?
Na Minorkę można dotrzeć na kilka sposobów. Najprostszą ocją jest podróż samolotem. Loty z Polski są drogie, ich średnie ceny zaczynają się bowiem od 900 zł. Latają tu linie takie, jak np. British Airways czy Iberia. Przelot odbywa się z przesiadką, np. w Berlinie i w Palma de Mallorca.
Inną możliwością jest dotarcie samochodem lub autokarem do Hiszpanii kontynentalnej (Barcelony lub Walencji), a stamtąd przeprawienie się promem na wyspę. Można również polecieć na pobliską Majorkę i przepłynąć promem na Minorkę. Z Alcudii kursują statki do Ciutadelli, natomiast z Palma de Mallorca do Mahon. Rejs z Hiszpanii kontynentalnej trwa od 5 do 8 godzin, natomiast z Majorki maksymalnie 2 godziny.
Mapy
-
Mapy