Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Minorka – zabytki, atrakcje i wycieczki

Zabytki
Minorka może poszczycić się wieloma cennymi zabytkami. Na wyspie znajdują się megalityczne budowle z epoki brązu, których wiek sięga nawet 3000 lat. Są to talajoty (stożkowate kamienne wieże), taule w kształcie litery T oraz navety, czyli kamienne grobowce. Mieszczą się one głównie w Naveta des Tudons, Talatí de Dalt i Trepucó.

W większych miastach można z kolei podziwiać wspaniałą architekturę z epok nowożytnych. W Ciutadella de Menorca, na zachodzie wyspy, znajdziemy średniowieczne pałace (np. pałac Torresaura, Car Saura) i świątynie (np. gotycką katedrę). W stolicy wyspy, Mahon, widać natomiast wyraźne wpływy brytyjskie. Szczególną uwagę zwraca olbrzymia twierdza La Mola, budowana przez 25 lat.

Ciekawe miejsca
W stolicy Minorki warto zwiedzić największy po Pearl Harbour naturalny port na świecie. Wspaniałym miejscem jest również plaża Arenal d’en Castell, jedna z wielu piaszczystych plaż i zatok, jakie znajdziemy na południu wyspy. Północ to z kolei obszar malowniczych klifów i zielonych lasów sosnowych. Zakątkiem wysuniętym najdalej na północ jest cypel Cap de Cavalleria. Ciekawym przeżyciem może być wyjazd na najwyższy szczyt Minorki, El Toro, z którego rozciąga się wspaniały widok na całą wyspę, a także na sąsiednią Majorkę.

Atrakcje turystyczne
Do atrakcji turystycznych na Minorce należą z pewnością uprawianie sportów wodnych, a także długie spacery dookoła wyspy nadmorską trasą Cami de Cavalls. Nie sposób pominąć wspaniałych lokalnych przysmaków, wśród których królują ser Mao, langusty, homary, krewetki, pomada (gin z lemoniadą) i pellofy (gin z wodą sodową). Jedną z najbardziej znanych kawiarni jest Cova d’en Xoroi, urządzona w naturalnej jaskini, z malowniczym widokiem na kilkudziesięciometrowy klif.

Wycieczki
Do najbardziej znanych i popularnych kurortów turystycznych na Minorce należą Punta Prima, Cala'n Porter czy Son Xoriguer na południu wyspy. Tygodniowy pobyt organizowany przez biuro podróży w ofercie all inclusive kosztuje od 2100 do ponad 3000 zł. W czasie pobytu na wyspie warto wybrać się również na inne plaże, niejednokrotnie niemal dziewicze, jak np. w Macareletcie, Macarelli lub Binigaus. Najdłuższa, blisko czterokilometrowa plaża Minorki to wybrzeże w Son Bou.

Popularne miasta: