Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Minorce

Podstawowe informacje
Minorka jest jedną z wysp hiszpańskiego archipelagu Baleary na Morzu Śródziemnym. Teren o powierzchni 668 km² zamieszkuje obecnie ponad 92 tysiące ludzi. Stolicą wyspy jest miasto Mahon o populacji 26 tysięcy mieszkańców.

Minorka posiada ukształtowanie wyżynno-górzyste z nierówną linią brzegową. Północną część wyspy stanowi pasmo gór Tramuntana, którego struktura składa się z glin i margli, a najwyższym wzniesieniem jest szczyt El Toro (358 m. n. p. m.). Na południu wyróżnia się wapienny obszar Migjorn, z piaszczystymi plażami i zatokami.

Historia wyspy
Dzieje cywilizacji na Minorce sięgają odległej starożytności. Wówczas wyspa należała do Kartagińczyków, a potem do Rzymian. W V stuleciu Minorkę zdobyli Wandalowie, w VIII wieku władzę przejęli natomiast Maurowie, czyniąc z wyspy część Kalifatu Kordoby. W XIII stuleciu Minorka znalazła się pod kontrolą Aragonii. Na przełomie XVIII i XIX wieku wyspa stała się kolonią brytyjską, a w połowie XIX stulecia przez krótki okres czasu była również kolonią francuską. W latach 80. XIX wieku Minorka przechodziła zmienne koleje losu: przechodziła z rąk Hiszpanii pod zwierzchnictwo Wielkiej Brytanii. Od 1803 roku, na mocy postanowień pokoju w Amiens, wyspa należy do Hiszpanii.

Atrakcje turystyczne
Wśród turystów Minorka nie cieszy się tak dużą popularnością jak pozostałe wyspy archipelagu Balearów (Majorka i Ibiza). Dzięki temu z pewnością możemy tu liczyć na odpoczynek z dala od zgiełku wielkich kurortów. Od 1993 roku wyspa posiada status rezerwatu przyrody UNESCO. Miłośnikom spacerów można polecić przechadzkę dookoła wyspy wzdłuż nadmorskiego szlaku Cami de Cavalls. Osoby ceniące relaks na słonecznych plażach powinny z kolei wybrać się w południowe rejony wyspy, gdzie rozciąga się malownicze, piaszczyste wybrzeże. Minorka jest oczywiście idealnym miejscem na uprawianie sportów wodnych: żeglarstwa, kajakarstwa czy windsurfingu.

Na wyspie nie brakuje również urokliwych zabytków, które możemy podziwiać przede wszystkim w największych miastach wyspy: Mahon i Ciutadella de Menorca. Znajdziemy tu wspaniałe pałace i gotyckie świątynie. W stolicy warto zwiedzić potężną twierdzę La Mola. Ponadto zaś na wyspie znajdują się megalityczne budowle, których wiek szacuje się nawet na 3000 lat.

Popularne miasta: