Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Manchesteru

Informacje ogólne i położenie

Manchester to miasto w Anglii, w Wielkiej Brytanii. Położone jest nad rzeką Irwell, w hrabstwie metropolitalnym Greater Manchaster. Stanowi samodzielny dystrykt metropolitalny. Zamieszkiwane jest przez ok. 500 tysięcy ludzi. To ważny ośrodek przemysłowy, kulturalny i naukowy.

Transport

Miasto jest dobrze skomunikowane z innymi częściami kraju. Wokół Leeds przebiega obwodnica autostradowa M60, która skutecznie rozładowuje ruch w centrum. Obwodnica posiada 27 zjazdów. Inne ważne drogi to autostrada M56 prowadząca na lotnisko i do drogi M6 do Birmingham, autostrada M61 do Preston, M6 do Lancaster czy M62 do Liverpoolu i Leeds. Wszystkie one połączone są z M60.

Manchester to ważny węzeł kolejowy. Najważniejsza stacja to Manchaster Piccadilly. Miasto leży na szlaku m.in. do Liverpoolu, Birmingham, Sheffield, Leeds, Newcastle czy Edynburga. Z głównej stacji kursuje kolej dużych prędkości do Londynu. Podróż trwa 2 godziny.

Komunikację w mieście obsługują autobusy wielu firm, oferujące połączenia na całym obszarze Manchesteru. Działa także transport tramwajowy. To 6 linii korzystających z 65 przystanków. Kursują co 5-10 minut, łącząc centrum miasta z Altrincham, Eccles i Bury.

Do dyspozycji pasażerów jest także Port Lotniczy Manchester. To 3. największe lotnisko w Wielkiej Brytanii, obsługujące ok. 17 milionów podróżnych rocznie. Korzysta z niego m.in. przewoźnik Ryanair, oferujący loty do Krakowa, Katowic i Rzeszowa.

Atrakcje turystyczne

W Manchesterze podziwiać można wiele zabytków architektury – np. katedrę z XV wieku czy gotycki ratusz. Warto odwiedzić Muzeum Nauki i Przemysłu, Muzeum Policji czy Muzeum Wojny. Charakterystycznym punktem miasta jest Beetham Tower – najwyższy budynek w Anglii (poza Londynem).

Wyznaczanie trasy