Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Manchesterze

Podstawowe informacje

Manchester leży w północno – zachodniej Anglii, u podnóża Gór Pennińskich, nad rzeką Irwell. Jest stolicą hrabstwa metropolitarnego Greater Manchester, jednym z najważniejszych ośrodków przemysłowych Wielkiej Brytanii oraz ważnym centrum naukowym i kulturalnym. Manchester jest także bardzo atrakcyjny turystycznie – stanowi trzecie po Londynie i Edynburgu najczęściej odwiedzane miasto w Wielkiej Brytanii.

Liczba ludności Manchesteru wynosi ok. 510 tys. Mieszkańcy miasta są nazywani Mancunians. Populacja całego hrabstwa Grater Manchester, do którego należą miejscowości Bolton, Stockport, Oldham, Rochdale, Wigan, Salford, Bury i Sale wynosi ok. 2,5 mln.

Nazwa miasta powstała z połączenia celtyckiego mamm lub bretońskiego mamma (matka) i staroangielskiego ceaster (miasto). Manchester był pierwszym uprzemysłowionym miastem na świecie, tutaj po raz pierwszy naukowcy dokonali rozszczepienia atomu, w Manchesterze powstał pierwszy komputer na którym uruchomiono program zapisany w pamięci urządzenia, tutaj Marks i Engels opracowali Manifest Komunistyczny.

Historia miasta

Tereny, na których znajduje się dzisiejszy Manchester były początkowo zasiedlone przez Celtów, którzy wybudowali tu twierdzę. Po podboju rzymskim, w I w n.e., powstał tu fort Mamucium, a obok niego niewielka osada. W III w. n.e., po wycofaniu się Rzymian, osada została opuszczona, natomiast w forcie stacjonował niewielki garnizon. W XI w. osadę ponownie zasiedlono, przenosząc ją jednocześnie bliżej zbiegu rzek Irwell i Irk.

W XIV w. do Manchesteru przybyli tkacze z Flamandii, dzięki którym miasto stało się ważnym ośrodkiem produkcji wełny i płótna. W XVII w. rozpoczęto produkcję tkanin bawełnianych, która w połowie następnego stulecia wyprzedziła produkcję wełny i lnu, Manchester stał się natomiast wiodącym ośrodkiem przemysłu tekstylnego w Anglii. W tym samym czasie rozpoczęła się regularna żegluga wzdłuż rzek Mersey i Irwell, co otworzyło miastu drogę do portu morskiego w Liverpoolu. Powstał także kanał Bridgewater, którym transportowano węgiel z kopalni w Worsley. Kanał ten został następnie doprowadzony aż do rzeki Mersey, dzięki czemu obniżono koszty transportu bawełny i węgla.

Złoty Wiek Manchesteru to czasy Rewolucji Przemysłowej. Miasto stało się potentatem w produkcji bawełny, nazywano go Cottonopolis lub Miastem Magazynów. Równolegle rozwijały się inne gałęzie przemysłu, przede wszystkim maszynowy i chemiczny. Powstała linia kolejowa Liverpool – Manchester, pierwszy na świecie park przemysłowy – Trafford Park oraz Manchester Ship Canal – kanał, którym do Manchesteru mogły docierać duże, oceaniczne statki. W XIX w Manchester był nie tylko centrum przemysłu, ale i ważnym ośrodkiem finansowym, kulturalnym i naukowym.

Pogorszenie sytuacji gospodarczej nastąpiło po I wojnie światowej oraz w wyniku Wielkiego Kryzysu. Podczas II wojny światowej przemysł pracował na potrzeby wojenne. Z tego też powodu Manchester był celem ostrych bombardowań niemieckich w 1940 r. W latach 60. XX wieku Manchester pogrążył się w kryzysie – zakończono produkcję bawełny, zamknięto port, ponieważ nie mogły do niego zawijać kontenerowce, kryzys przeżywał także przemysł ciężki. Sytuacja zaczęła poprawiać się w l. 90. – zrewitalizowano centrum miasta, w starych obiektach przemysłowych powstały nowe firmy, biura i mieszkania. Manchester odzyskał pozycję silnego ośrodka przemysłowego i jest jednym z najważniejszych miast w Wielkiej Brytanii.

Atrakcje turystyczne

Historyczną część Manchesteru stanowi dzielnica Castlefield ze znakomicie zachowanym zespołem budynków architektury przemysłowej z XIX w. Centralnym punktem miasta jest Plac Alberta (Albert Square), otoczony budynkami w stylu gotyku wiktoriańskiego. Najważniejsze z nich to Ratusz oraz Pomnik Księcia Alberta (Albert’s Memorial). Zabytkową zabudowę można podziwiać również na Barton Square, Peter Street i St. John Street. W Manchesterze działają liczne muzea, z których najbardziej interesujące to: Museum of Science and Industry, People’s History Museum, Imperial War Museum, Mancherster United Museum czy Gallery of English Costume. Atrakcją jest wycieczka po terenach należących do studia Granada, gdzie kręcony był serial Coronation Street. Na dzieci czekają parki rozrywki Aerial Extreme i Airkix, na osoby lubiące spacery parki i tereny zielone, a na osoby lubiące nocną rozrywkę liczne bary, kluby, puby i dyskoteki.

Popularne miasta: