Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Madery

Podstawowe informacje

Madera to jedna z wysp archipelagu Madery, który jest regionem autonomicznym należącym do Portugalii. Wyspa jest położona na Oceanie Atlantyckim, u północnych wybrzeży Afryki. Powierzchnia Madery wynosi 741 km kw. Stolicą wyspy jest  Funchal. Madera to wyspa pochodzenia wulkanicznego o górzystym ukształtowaniu terenu. Plaże na wyspie są kamieniste, jednak w niektórych miejscowościach z myślą o turystach powstały plaże piaszczyste.

Środki transportu

W prawie każdy zakątek wyspy dowiozą nas autobusy. Komunikacja miejska Madery jest obsługiwana przez kilka firm, a jedną z nich jest Horários do Funchal. Bilet pojedynczy kosztuje 1,95 euro. Jeśli podróżujemy poza tereny Funchal, bilet należy kupić u kierowcy. Warto skorzystać z oferty specjalnych karnetów na przejazdy, dzięki którym za bilet zapłacimy od 1,35 euro (karnet na 2-9 przejazdów) lub 1,25 euro (karnet na więcej niż 9 przejazdów).

Istnieje także możliwość wynajęcia samochodu. Drogi na wyspie są w dobrym stanie, należy jednak uważać na ostre zakręty. Obowiązuje ruch prawostronny. Przeważnie za parking trzeba zapłacić ok. 1,6 euro/h. W mniejszych miejscowościach obowiązują nieco niższe ceny. Wynajem samochodu mini kosztuje ok. 230 zł/24h.

Dojazd z Polski

Nie istnieje bezpośrednie połączenie lotnicze między Polską a Maderą. Aby dostać się na wyspę, należy wykupić lot z przesiadką (na przykład w Lizbonie). Na Maderę kursują m.in. samoloty portugalskich linii lotniczych TAP. Z kolei polskie biura podróży (np. ITAKA) organizują loty czarterowe na Maderę. Lot z Warszawy na Maderę trwa 5 godzin, a cena biletu waha się od ok. 500 do ponad 1000 zł.

Madeira Airport leży 2 km od Santa Cruz i ok. 16 km od Funchal. Do stolicy wyspy turystów dowożą autobusy oraz taksówki. Czas przejazdu autobusem wynosi średnio 40 minut.

Wyznaczanie trasy