Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Maderze

Podstawowe informacje

Wyspa Madera leży na Oceanie Atlantyckim, u północnych wybrzeży Afryki. Wraz z wyspą Porto Santo oraz niezamieszkałymi wyspami Desertas i Selvagens wchodzi w skład archipelagu o nazwie Madera liczącego ok. 267 tys. mieszkańców. Madera to największa wyspa archipelagu, jej powierzchnia liczy 741 km kw. Długość jej wybrzeża wynosi 140 km. Stolicą wyspy jest miasto Funchal.

Historia

Madera oraz Azory to dwa regiony autonomiczne Portugalii. Zostały one odkryte i skolonizowane przez Portugalczyków na początku XV w. Po zasiedleniu wyspy, na jej terenie zaczęły powstawać plantacje trzciny cukrowej oraz winorośli. Do pracy przy uprawach zmuszano niewolników z Afryki. W latach 1580-1640 Madera wchodziła w skład terytorium Hiszpanii, natomiast w latach 1807-1814 była pod panowaniem brytyjskim. 1 lipca 1976 roku Madera zyskała status regionu autonomicznego.

Atrakcje turystyczne

Madera to wyspa pochodzenia wulkanicznego. Dla turystów przygotowano wiele ścieżek turystycznych, które ułatwią zwiedzanie okolic. Duże wrażenie robią lasy wawrzynowe, wpisane na  Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Warto udać się do Funchal, głównego miasta na wyspie. Zwiedzimy tam m.in. Pałac św. Wawrzyńca, katedrę Se, kaplicę Capela  do Corpo Santo oraz liczne muzea, na przykład Muzeum Sztuki Współczesnej, Muzeum Sztuki Sakralnej czy Muzeum Etnograficzne Madery. Z kolei w Caniçal znajduje się Muzeum Wielorybnictwa. Warto również poznać historię wina podczas wizyty w The Old Blandy Wine Lodge. Madera to także świetne miejsce do uprawiania sportów, wśród najpopularniejszych dziedzin  sportowych prym wiodą golf, żeglarstwo oraz surfing.

Popularne miasta: