Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Lwowa

Informacje ogólne i położenie

Lwów to miasto na Ukrainie, stolica obwodu lwowskiego. Położone na pograniczu Roztocza Lwowskiego i Wyżyny Podolskiej, nad rzeką Pełtwią. Zamieszkiwane przez ok. 757 tysięcy mieszkańców i podzielone na 6 dzielnic. Jest ośrodkiem gospodarczym i węzłem komunikacyjnym o znaczeniu krajowym.

Podróż samochodem

Na autostradach można poruszać się z prędkością do 130 km/h, a drogami ekspresowymi – do 110 km/h. W terenie niezabudowanym obowiązującą wartością jest do 90 km/h. W terenie zabudowanym jest to zazwyczaj do 60 km/h, ale jest to wartość zmienna. Np. na niektórych drogach wewnętrznych dzielnic mieszkalnych obowiązuje ograniczenie do 20 km/h. Ukraińskie prawo nie przewiduje tolerancji dla kierowców pod wpływem alkoholu – dopuszczalny poziom to 0,0 promila.

Miasto jest ważnym węzłem komunikacyjnym. Przez Lwów przebiega droga magistralna M11 z Przemyśla do Lwowa (przez przejście graniczne w Medyce), droga M10 (część trasy europejskiej E40) do Jarosławia (przez przejście graniczne w Korczowej) oraz droga M06 do stolicy kraju, Kijowa.

Lwów posiada obwodnicę, która jest otwarta od północy. Stan dróg nie jest najlepszy, więc należy zachować szczególną ostrożność. Parkowanie w centrum miasta nie wiąże się z dodatkowymi opłatami, chyba że skorzystamy z parkingów strzeżonych.

Podróż pociągiem

Dworzec kolejowy Lwów Główny znajduje się przy Placu Dworcowym. Obsługuje połączenia lokalne (w tym Kolei Lwowskiej do 7 północno-zachodnych obwodów Ukrainy), krajowe oraz międzynarodowe – do Warszawy, Krakowa, Koszyc na Słowacji czy Budapesztu na Węgrzech. Podróż z Polski wiąże się z oczekiwaniem na zmianę rozstawu kół pociągu na granicy. Na Ukrainie obowiązują inne wymiary torów. Nieopodal Lwowa Głównego znajduje się dworzec obsługujący wyłącznie kolej podmiejską.

Podróż autobusem

Głównym dworcem autobusowym we Lwowie jest Dworzec Stryjski (Centralny), który znajduje się po drugiej stronie miasta, w stosunku do dworca kolejowego. Obsługuje połączenia lokalne, krajowe oraz międzynarodowe, w tym bezpośrednie autobusy z Polski (Warszawa, Kraków, Łódź, Przemyśl czy Lublin). Autobus to najtańszy środek transportu przy poruszaniu się po Ukrainie, choć przewoźnicy rzadko trzymają się rozkładów jazdy.

Podróż samolotem

Ok. 6 kilometrów od centrum miasta znajduje się Port Lotniczy Lwów, z którego rocznie korzysta ok. 600 tysięcy pasażerów. Obsługuje połączenia do wielu europejskich stolic, a także loty do Polski (EuroLOT i LOT do Warszawy, Krakowa i Wrocławia). Dostępne połączenia lokalne – do Kijowa i Symferopola na Krymie.

Komunikacja miejska

Transport wewnątrz miasta opiera się na 10 liniach tramwajowych (długie, okrężne trasy, obejmujące swoim zasięgiem praktycznie większą część miasta), 11 liniach trolejbusowych oraz kilku autobusowych. Bilet miejski kosztuje 1,2-1,5 hrywny. Po Lwowie poruszać można się także za pomocą marszrutek, czyli prywatnych minibusów, które docierają niemal wszędzie.

Atrakcje turystyczne

Na uwagę zasługuje przede wszystkim Stare Miasto, w tym zabytki takie jak Katedra Łacińska z XIV-XV wieku, kościół Dominikanów z XIV wieku, cerkwie, a także rynek z zabytkowymi kamienicami. We Lwowie znajduje się ponad połowa ze wszystkich ukraińskich zabytków. Warto odwiedzić również Operę Lwowską czy Lwowską Galerię Sztuki.

Wyznaczanie trasy