Przewodnik po Lwowie
Podstawowe informacje
Lwów to jedno z największych i najważniejszych ukraińskich miast. Leży ono nad rzeką Pełtwią, w obrębie Wyżyny Podolskiej. Obecnie Lwów zamieszkuje ponad 750 tysięcy ludzi. Miasto stanowi istotny ośrodek gospodarki, nauki i kultury, a także ważny węzeł komunikacyjny kraju. Metropolia ta jest szczególnie związana z historią Polski, do II wojny światowej znajdowała się bowiem na terytorium Rzeczpospolitej.
Historia miasta
Lwów został założony w 1250 roku przez króla Daniela I Halickiego i szybko został stolicą Rusi Halicko-Włodzimierskiej. Nazwa miasta wywodzi się od imienia królewskiego syna, Lwa. Od XIV do XVIII wieku metropolia należała do Polski. Po I rozbiorze Rzeczpospolitej Lwów znalazł się w zaborze austriackim, pełniąc funkcję stolicy Królestwa Galicji i Lodomerii. Po I wojnie światowej w 1918 roku wojska polskie walczyły o miasto z Ukraińską Republiką Ludową. W latach 1920 – 1939 Lwów należał do Polski jako stolica województwa lwowskiego. W czasie II wojny światowej miasto było okupowane przez wojska sowieckie i niemieckie. Po 1945 roku Lwów został wcielony do komunistycznej USRR wchodzącej w skład Związku Radzieckiego. W 1991 roku po uzyskaniu przez Ukrainę niepodległości Lwów znalazł się w jej obrębie.
Atrakcje turystyczne
Lwów jest miastem, na którym piętno odcisnęła wielowiekowa historia i wieloetniczność, właściwa tej metropolii aż do II wojny światowej. Znajdziemy tu wiele cennych zabytków z odległych epok, z których najstarsze datuje się na XIII wiek. Centrum miasta zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Szczególnie warto zobaczyć Katedrę Łacińską, Katedrę Ormiańską, a także Sobór świętego Jura. Ponadto wspaniały jest Rynek, klasycystyczny Ratusz, barokowe świątynie czy Ossolineum. We Lwowie odnajdziemy liczne ślady polskie, szczególnie związany z naszą historią jest Cmentarz Orląt Lwowskich.