Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Lwów - zabytki i atrakcje

Zabytki
Dzieje Lwowa sięgają XIII wieku, stąd miasto może poszczycić się licznymi śladami odległej przeszłości. Warto wiedzieć, że ponad połowa ukraińskich zabytków znajduje się właśnie w tej metropolii. Historyczne centrum Lwowa zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Na czternastowiecznym Rynku mieści się klasycystyczny budynek Ratusza i liczne zabytkowe kamienice. Najcenniejsze perły lwowskiej architektury to natomiast katedry: gotycka Katedra Łacińska, Katedra Ormiańska oraz Sobór świętego Jura.

Do ważnych obiektów o historycznym znaczeniu należy również wzgórze Wysoki Zamek, na którym widnieją ruiny zamku wzniesionego przez Kazimierza Wielkiego oraz kopiec Unii Lubelskiej. Na północ od Wysokiego Zamku mieści się zabytkowa dzielnica Podzamcze. Ponadto Lwów zachwyca barokowymi kościołami Dominikanów i Jezuitów czy renesansową Cerkwią Wołoską.

Ciekawe miejsca
Do bardzo interesujących miejsc tej metropolii należy niewątpliwie słynny Uniwersytet Lwowski, na którym kształciła się elita europejskiej nauki i sztuki. Znaną uczelnią jest również Politechnika Lwowska. We Lwowie mieści się najstarszy ukraiński Dworzec Główny z 1903 roku oraz wspaniałe instytucje kultury: Lwowski Narodowy Teatr Opery i Baletu i Teatr Skarbowski.

Atrakcje turystyczne
Inne atrakcje turystyczne, na które możemy liczyć we Lwowie, to liczne galerie sztuki i muzea, np. Lwowska Biblioteka Naukowa, Lwowska Galeria Sztuki, Muzeum Historyczne, Muzeum Etnografii i Przemysłu Artystycznego Narodowej Akademii Nauk Ukrainy czy Muzeum Historii Religii. W instytucjach tych do dziś znajdują się cenne zbiory z przedwojennego lwowskiego Ossolineum (większość została przesłana do Biblioteki Narodowej we Wrocławiu po 1945 roku).

Polacy odwiedzający Lwów oczywiście chcą również zobaczyć Cmentarz Orląt Lwowskich, na którym spoczywają młodzi ludzie walczący o to miasto w 1918 roku. Ponadto mieszkali tu wybitni ludzie polskiej kultury: Aleksander Fredro, Leopold Staff, Maria Konopnicka czy Gabriela Zapolska.

Popularne miasta: