Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Port Lotniczy Lublin (LUZ)

Historia lotniska w Lublinie, nazywanego też lotniskiem Lublin – Świdnik, rozpoczyna się w 1934 r. Wtedy to postanowiono wybudować koło Lublina szkołę pilotów i lotnisko. Podczas II wojny światowej lotnisko wykorzystywali Niemcy. W 1944 r. lotnisko i szkoła zostały wysadzone w powietrze. Po wojnie na tym terenie powstało niewielkie, trawiaste lotnisko, obsługujące fabrykę śmigłowców PZL Świdnik. Budowę lotniska międzynarodowego przeprowadzono w l. 2010 – 2012. Leży ono 12 km od centrum Lublina, w miejscowości Świdnik, niedaleko drogi ekspresowej S 17 na Zamość.

Z Lublina na lotnisko można dotrzeć samochodem, autobusem lub specjalnym szynobusem. Zdecydowanie najszybsza jest podróż szynobusem kursującym z dworca PKP – zajmuje ok. 16 minut. Autobusy na lotnisko odjeżdżają z pl. Zamkowego, po drodze zatrzymują się przy hali MOSiR i dworcu autobusowym. Ich rozkład dostosowany jest do rozkładu lotów. Jadąc samochodem  mamy do wyboru dwie trasy: przez ul. Mełgiewską lub drogą S17, z której należy zjechać potem na Świdnik. Przy lotnisku znajduje się płatny parking.

Z lotniska w Lublinie dostępne są regularne loty do Londynu, Dublina, Liverpoolu i Oslo. Port obsługuje tanie linie lotnicze – Wizzair i Ryanair.

Lotnisko posiada nowoczesny terminal. W jego obrębie znajduje się informacja, punkt medyczny, kaplica, loża VIP, bankomat, punkty gastronomiczne i sklepy.

Dane kontaktowe
Port Lotniczy Lublin SA
ul. Króla Jana III Sobieskiego 1,
21-040 Świdnik
Biuro informacji lotniskowej: +48 81 458 14 44

A
B

Lotniska

routes

Lotniska