Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Lublin - zabytki, zwiedzanie, atrakcje, ciekawe miejsca. Wycieczki

 
Lublin to miasto, gdzie znajdują się zabytki z różnych epok. Należy wspomnieć, iż Lublin jest jednym z najstarszych miast Polski, liczy sobie ponad 700 lat. Spacerując po dzielnicach Lublina można zobaczyć zabytki z czasów powstawania polskiej państwowości, średniowiecza, renesansu.  Mówiąc o renesansowych budowlach należy dodać, iż w Lublinie rozwinął się specyficzny nurt  architektoniczny silnie inspirowany architekturą włoską, nazywany renesanse lubelskim. Jest on chrakterystyczny dla  dla lubelskich budowli sakralnych z 1 poł. XVII wieku, m. in.: kościół oo. Jezuitów (obecna katedra), kościół św. Agnieszki, kościół św. Józefa.
 
Ponadto w Lubinie znajdują się budowle w stylu barokowym, klasycystycznym oraz wielu późniejszych. Każdy wiek pozostawił po sobie pamiątki, które teraz możemy podziwiać.
 
Symbolami miasta i najważniejszymi zabytkami są Zamek Lubelski oraz Brama Krakowska. Zamek Lubelski został zbudowany w XII wieku, w kolejnych wiekach przbudowany. Przy nim powstała Kaplica zamkowa pw. św. Trójcy, wybudowana jako fundacja Kazimierza Wielkiego. Akplica ta jest unikalna, stanowi  jeden z najcenniejszych zabytków w Polsce. Jej ściany zdobią rusko-bizantyjskie freski z 1418, powstały one na zamówienie Władysława Jagiełły. Obecnie w Zamku znajduje się Muzeum Lubelskie. 
 
Na Starym Mieście znajdują się pozostałości dawnych murów obronnych, czyli wspomniana wcześniej Brama Krakowska z XIV wieku, została ona zbudowana w stylu gotyckim, a w XVIII wieku przebudowano ją w stylu barokowym. Druga brama broniąca niegdyś miasta to Brama Gotycka (czasem nazywa się ją Basztą Półokrągłą). W skład murów wchodziła także Brama Grodzka.  Powstała ona za czasów króla Kazimierza Wielkiego po najeździe Tatarów w 1341 r. Pełniła funkcje obronne w murach miejskich, chroniąc miasto od strony północno-wschodniej.
 
W Lublinie można podziwiać piękne, zabytkowe obiekty sakralne.  Największym  kościołem  w Lublinie jest pełniący funkcję kościoła archikatedralnego archidiecezji lubelskiej kościół św. Jana. Budynek ten zaliczany jest do pereł baroku na Lubelszczyźnie. Wnętrze archikatedry jest ozdobione iluzjonistycznymi freskami autorstwa nadwornego malarza Augusta III Sasa, Józefa Meiera.
 
Za najstarszy kościół w Lublinie uznaje się kościół pw. św. Stanisława,  wraz z klasztorem jest on jedną z najdłużej istniejących instytucji miasta. Oprócz tych w Lublinie warto wejść m.in. do: kościoła Świętego Ducha czy obejrzeć fundamenty kościoła pw. św. Michała, który był pierwszym murowanym kościołem we wschodniej Polsce, jednakże po pożarze świątynia została rozebrana. W Lublinie znajduje się także cerkiew prawosławna z cmentarzem.  
 
Na liście zabytków znajduje się wiele kamienic, które zachwycają pięknymi fasadami. Przechadzając się po Starym Mieście warto zwrócić uwagę na kamienice położone przy ulicy Grodzkiej  5 i 5a – na parterze kamienic znajduje się Muzeum Aptekarstw, do którego warto zajrzeć. Miłośnicy literarury z przyjemnością będą podziwiać kamienicę Klonowica, zlokalizowaną na Rynku, jest ona ozdobiona  sgraffitoweymi medalionami z wyobrażeniami znanych osób związanych z Lublinem: Sebastiana Klonowica, Biernata z Lublina, zmarłego w Lublinie Jana Kochanowskiego oraz Wincentego Pola.
 
W Lublinie swoje rezydencje miały najznakomitsze rody, zatem po dziś dzień w mieście można zobaczyć dwory i pałace rodzin: Potockich, Sobieskich, Czartoryskich, Lubomirskich czy Pociejów. Obecnie te pałace są siedzibami różnych instytucji państwowych. 
 
Atrakcje
 
Ciekawym pomysłem zwiedzania miasta będzie trasą Lubelskie Podziemia. Ta około 300-metrowa trasa turystyczna biegnie pod zabudową Starego Miasta w Lublinie. Podziemnia warto zwiedzać w poniedziałek, gdyż wtedy też jest prezentowana zwiedzającym inscenizacja historyczna. Cena za bilet normalny wynosi 10 zł (w poniedziałek  12 zł), a z pewnością każdy turysta z chęcią wysłucha legend czy opowieści o powstaniu i historii miasta. 
 
Jeśli lubimy wydarzenia związane z kulturą, sztuką, rozrywką  czy teatrem to warto tak zaplanować urlop czy wyjazd do Lublina, aby móc uczestniczyć w Nocy Kultury, która odbywa się raz do roku w czerwcu. Wtedy też można wejść do różnych obiektów (typu biblioteka, muzea, teatry czy galerie), uczestniczyć w konferencjach, pokazach lub warszatach w plenerze i w budynkach. 
 
W Lublinie działa wiele teatrów, są oraganizowane licze festiwale teatralne, m.in  "Pleśń z oczu" - Międzynarodowy Festiwal Teatralny, Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Konfrontacje", a nawet działa  pierwszy w Polsce Teatr Internetowy - Taniec Znaku, który jest projektem Lubelskiego Teatru Maaay, zatem teatromani z pewnością będą zadowoleni z wielu możliwości spędzenia wolnego czasu. 
 
Zwiedzanie 
 
Aby lepiej poznać miasto i zabytki najlepiej zdecydować się na spacer jednym ze szlaków turystycznych, które poprowadzą nas do najważniejszych obiektów w mieście.
 
Możemy wybrać jedną z nastepujących tras: Jagielloński Szlak Unii Lubelskiej, Szlak Pamięci Żydów Lubelskich, Szlak Wielokulturowy, Szlak Zabytków Architektury lub Szlak Znanych Lublinian. 
 
Lublin można zwiedzać zarówno na własną rękę, samodzielnie wybierając interesujące nas miejsca, jaki i z przewodnikiem, który w zależności od wyboru trasy wycieczki opowie nam ciekawostki  i podzieli się z nami swoją wiedzą na temat miasta. 
 
Obowiązkowymi punktami na większości tras są Zamek Lubelski  oraz zabytki Starego Miasta. 
Popularne miasta: