Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice w Pyrzowicach (KTW)

Informacje ogólne i położenie

Port lotniczy Katowice-Pyrzowice to międzynarodowe lotnisko znajdujące się w miejscowości Pyrzowice, około 30 kilometrów na północ od centrum Katowic. To regionalny port lotniczy dla województwa śląskiego. Lotnisko znajduje się na czwartym miejscu w Polsce pod względem liczby  pasażerów i operacji lotniczych.

Z lotniska korzystają takie linie lotnicze jak Ryanair (loty do Wielkiej Brytanii, Irlandii, Hiszpanii, Grecji), Wizz Air (do Wielkiej Brytanii, Irlandii, Gruzji, Bułgarii, Hiszpanii, Norwegii, Niemiec, Holandii, Szwecji czy Włoch), Wizz Air Ukraine (do stolicy Ukrainy, Kijowa), a także Lufthansa (do niemieckich miast). W sumie to ponad 30 kierunków.

Terminal A

Terminal ten obsługuje loty poza strefę Schengen – Wielkiej Brytanii, Gruzji czy Ukrainy. Na parterze znajdują się m.in. kantor, wypożyczalnie samochodów, sklepy, ambulatorium, aparaty telefoniczne, przewijaki dla dzieci, toalety (także dla niepełnosprawnych), punkt zagubionego bagażu, salonik prasowy, kawiarnie, restauracje, pokój dla rodzica z dzieckiem, poczta oraz sklepy wolnocłowe.

Na pierwszym piętrze znajdują się sale konferencyjne, dwa pokoje dla rodziców z dziećmi, restauracje oraz toalety.

Terminal B

Terminal obsługuje loty ze strefy Schengen – Niemiec, Hiszpanii, Grecji czy Włoch. Na parterze znajdują się: wypożyczalnie samochodów, biuro podróży, sklepy, apteka, kantor oraz toalety (dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych).

Na pierwszym piętrze do dyspozycji podróżnych są kawiarnie, sklepy wolnocłowe, salonik prasowy, restauracje, plac zabaw dla dzieci, toalety oraz business lounge. Drugie piętro to przede wszystkim taras widokowy, a także kawiarnia, kaplica i toalety.

Parking

Przed terminalami znajduje się kilka parkingów, w tym jeden strzeżony. Te oznaczone P1A, P1B, P1C i P1D są płatne, ale niestrzeżone. Za godzinę postoju trzeba zapłacić 5 zł, 2 godziny – 14 zł, 1 dobę – 50 zł, 1 tydzień – 130 zł, a za 2 tygodnie – 170 zł.

Przy dłuższym parkowaniu korzystniejsze jest skorzystanie z P2, który także jest niestrzeżony. Godzina postoju kosztuje 6 zł, 2 godziny – 12 zł, 1 doba – 40 zł, od 3 do 7 dni – 70 zł, a 2 tygodnie – 90 zł.

Parking strzeżony P3 jest oczywiście droższym rozwiązaniem. Za godzinę lub dwie zapłacimy tyle, co na P2, ale doba to już wydatek 50 zł, 1 tydzień – 200 zł, 2 tygodnie – 300 zł.

Transport na lotnisko

Dojazd samochodem możliwy jest drogą wojewódzką nr 913, która prowadzi bezpośrednio do portu lotniczego. Dużym ułatwieniem są węzły: Pyrzowice-Lotnisko łączący drogę 913 z drogą ekspresową S1 oraz Pyrzowice – łączący autostradę A1 i drogę ekspresową S1.

Na lotnisko dotrzeć można autobusami komunikacji miejskiej – z Bytomia linie 85 i 53, z Mierzęcic – linia 17, a z Katowic – linia Airport Bus. Z centrum Katowic kursuje także autobus „Linia Lotnisko”.

Prywatni przewoźnicy oferują bezpośredni przejazd na lotnisko w Pyrzowicach nie tylko z Katowic i okolicznych miejscowości, ale także z Krakowa czy Częstochowy.

Katowice Pyrzowice kontakt:

Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice w Pyrzowicach ul. Wolności 90

42-625 Ożarowice tel: +48 32 39 27 200
fax: +48 32 39 27 376
A
B

Lotniska

routes

Lotniska