Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Katowice - zabytki, atrakcje i wycieczki

 
Dla wielu osób Katowice to miasto, gdzie nie ma żadnych ciekawych miejsc czy zabytkowych budowli, jedynie huty i kopalnie. Taki wizerunek miasta nie jest do końca prawdziwy, bo choć w mieście tym na próżno szukać przykładów budowli gotyckich, renesansowych czy barokowych to jednak można zobaczyć  budynki z XIX wieku, wybudowane w rozmaitych stylach. Centrum Katowic (tak jak centrum Łodzi czy Gdyni) nie powstało w ramach średniowiecznego prawa lokacyjnego, ale w wyniku rozbudowy i połączenia wsi i osiedli robotniczych w XIX i XX wieku. 
 
Rozbudowa centrum powstała po 1880 i w tym czasie budynki otrzymały dekorację  eklektyczną (w większości neorenesansowa i neobarokową) z późniejszymi elementami stylu secesyjnego. Nawet pod koniec XIX wieku mówiło się o nich „mały Paryż”.
 
Jeśli lubimy modernistyczny styl zabudowy należy koniecznie udać się do południowej części śródmieścia Katowic, gdyż tam właśnie powstały po utworzeniu województwa śląskiego w 1922 budynki powszechnie uznawane za jedne  z najciekawszych w kraju przykładów międzywojennego funkcjonalizmu i stylu międzynarodowego. Katowickie budynki przypominają architekturę Bauhausu, De Stijl czy Le Corbusiera. 
 
Zabytki 
 
Najstarszą budowlą w Katowicach jest drewniany kościółek św. Michała Archanioła z  XVI w. w Brynowie, oprócz niego w mieście znajdują się także zabytkowe osiedla robotnicze Giszowiec i Nikiszowiec. 
 
Odwiedzając zabytkowy Nikiszowiec pomyślimy: „Teraz naprawdę jesteśmy na Śląsku“, zabudowa jest typowa dla śląskiego krajobrazu z filmów czy seriali – czerwone domy z cegły, tzw. Familoki. 
Budynki zostały zaprojektowane przez Georga i Emila Zillmannów. Zabytkowy na Nikiszowcu jest zespół szybu "Pułaski" kopalni Wieczorek oraz m.in ul. Szopienicka z lat 1903-1911. W budynku cechowni i łaźni kopalni „Wieczorek“ od 2001 roku działa galeria sztuki współczesnej Galeria Szyb Wilson. 
 
W Katowicach znajdują się także bogato zdobione pałace. Pierwszym z nich jest należący do rodziny Goldsteinów nazywany czasem Pałacem Przemysłowców. Wnętrze zachwyci nas bogatą dekoracją z wielką ilością złoceń. Obecnie pałac jest siedzibą Urzędu Stanu Cywilnego w Katowicach. Drugim pałacem jest pałac w Załężu.
 
Jak w każdym mieście także i w Katowicach możemy zobaczyć zabytkowe obiekty sakralne, w tym kościół Mariacki, kościół garnizonowy, oraz królującą nad miastem Archikatedrę Chrystusa Króla bazylikę z klasztorem franciszkanów z oryginalną kalwarią w stylu modernistycznym oraz położony tuż naprzeciwko kościoła Mariackiego ewangelicki kościół Zmartwychwstania Pańskiego, będący najstarszą murowaną budowlą sakralną w mieście. 
 
Atrakcje turystyczne
 
Oprócz zabytkowych obiektów w katowicach można zobaczyć inne interesujące budowle: np. Pomnik Powstańców Śląskich, który jest symbolem miasta i zarazem jednym z największych pomników w kraju) oraz wieża spadochrowa w Parku Kościuszki, będąca jedyną istniejąca wieżą spadochronową w Polsce. Na granicy Chorzowa i Katowic znajduje się malowniczy Park Śląski, gdzie można odpoczywać od zgiełku miasta, podziwiać gwiazdy w Planetarium czy oglądać egzotyczne zwierzęta w Zoo. 
 
Wiele osób też przyjeżdża do Katowic na różne imprezy, które mają miejsce w Spodku, ogromnej hali widowiskowej, będącej wręcz symbolem miasta (obok pomnika Powstańców Śląskich). W Spodku co roku odbywa się Rawa Blues Festival, na boisku w Spodku były rozgrywane mecze siatkówki podczas Mistrzostw Świata Mężczyzn w 2014 roku oraz Mistrzostwa Europy w koszykówce w 2009 roku. 
 
W Katowicach mają miejsce także liczne festiwale: m.in. Festival Nowa Muzyka Tauron, OFF Festival, Rawa Blues Festival, Międzynarodowy Festival Filmowy Ars Independent, Katowice Street Art Festival. 
 
Miłośnicy teatru mogą wybrać się do Teatru Śląskiego, gdzie grane są spektakle o tematyce regionalnej, ale nie tylko. W Katowicach działają też inne teatry: Korez, Gugalander i in. 
 
Ulicą, która od niedawna uznawana jest za serce miasta jest Mariacka, zatem warto przejść się nią, a być może akurat będzie miał miejsce jakiś ciekawy koncert. 
 
W przebudowanym dworcu PKP możemy zrobić zakupy przed podróżą w Galerii Katowickiej. 
 
Wycieczki
 
Przyjeżdzając do Katowic z wycieczką czy też indywidualnie warto odwiedzić zabytkowe osiedla Nikiszowiec i Giszowiec oraz wejść choć na moment do Archikatedry Chrystusa Króla. Chcąc na własne oczy przekonać się, jak ciężka była praca górnika można udać się do jednego ze śląskich miast, które udostępniają kopalnie zwiedzającym np. do Zabrza. Katowice są jednym z wielu miast, które wchodzą w skład Szlaku Zabytków Techniki. 
Popularne miasta: