Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Jerozolimy

Informacje ogólne
Jerozolima to największe miasto Izraela, zamieszkiwane przez około 800 tysięcy ludzi. Jednocześnie jest to metropolia uznawana za ziemię świętą przez wyznawców trzech wielkich religii: chrześcijan, muzułmanów oraz wyznawców judaizmu. Żydzi traktują Jerozolimę jako swoją stolicę, dlatego mieszczą się tu siedziby prezydenta, rządu i parlamentu. Na arenie międzynarodowej za izraelską stolicę uchodzi jednak Tel Awiw.

Jerozolima leży na dwóch wzgórzach, w obrębie Gór Judei. Otoczona jest dolinami: Cedron, Hinnom i Tyropeon; ta ostatnia dzieli miasto na dwie części. Jerozolima jest zlokalizowana około 60 km od Morza Śródziemnego i 32 km od Morza Martwego.

Podział administracyjny
Pod względem administracyjnym Jerozolima jest stolicą jednego z sześciu dystryktów Izraela (o nazwie Jerozolima). Do dystryktu należy również miasto Bet Szemesz.

Środki transportu
Metropolia ze względu na rzesze odwiedzających ją turystów jest miastem zakorkowanym i zatłoczonym, nie warto zatem poruszać się po niej samochodem, zwłaszcza że parkingi miejskie są bardzo drogie. Miasto podzielone jest na część wschodnią i zachodnią przez drogę Talpiot-Atarot oraz części północną i południową, połączone trasą Herzl Boulevard. Do bardziej oddalonych miejsc najlepiej dojeżdżać tramwajem lub autobusem. Centralny Dworzec Autobusowy mieści się przy ulicy Jaffa, odjeżdża z niego 100 linii autobusowych.

W mieście funkcjonują również dwie stacje kolejowe narodowego przewoźnika Israel Railways – Jerozolima Malha i Jerozolima Biblijne Zoo. Międzynarodowe oraz krajowe połączenia lotnicze obsługuje lotnisko im. Dawida Ben Guriona, oddalone około 50 km od centrum miasta. Prowadzi na nie droga ekspresowa nr 1.

Jak dotrzeć z Polski?
Obecnie z Polski do Jerozolimy można się dostać jedynie drogą lotniczą. Granice Izraela z Syrią i Libanem są bowiem zamknięte, zostaje ewentualnie przejazd przez Egipt lub Jordanię. Aby dostać się do Jerozolimy, trzeba dolecieć na lotnisko Dawida Ben Guriona w Tel Awiwie. Latają tu linie LOT i izraelskie EL-AL. Przelot kosztuje kilkaset złotych i trwa około 4 godzin. Z Tel Awiwu trzeba przejechać 50 km do Izraela – pociągiem, autobusem lub samochodem.

Wyznaczanie trasy