Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Jerozolima – zabytki, atrakcje i wycieczki

Zabytki
Najwięcej cennych zabytków religijnych mieści się w obrębie Starego Miasta, we wschodniej części Jerozolimy. Do Starego Miasta prowadzi osiem zabytkowych bram z XVI wieku: Jafska, Dawida, Gnojna, Złota, Brama Lwów, Heroda, Damasceńska oraz Brama Nowa. Znajdziemy tu Bazylikę Grobu Pańskiego wzniesioną przez cesarza Konstantyna Wielkiego w IV wieku, a następnie zburzoną i dobudowaną w 1099 roku przez Krzyżowców. To właśnie tutaj przechowywane są relikwie z grobu Chrystusa i skały Golgoty, na której Mesjasz poniósł śmierć.

W Jerozolimie mieści się również Kopuła na Skale, święte miejsce muzułmanów, którzy wierzą, że właśnie stąd Mahomet wstąpił do nieba. Na Wzgórzu Świątynnym wznosi się także Meczet Al-Aksa, zbudowany w tym czasie, co Kopuła na Skale – w VII wieku. Świątynia została wzniesiona dla upamiętnienia podróży Mahometa do Tronu Bożego (Al-Isra).

Dla Żydów religijnym centrum Jerozolimy jest natomiast Ściana Płaczu (zwana Ścianą Zachodnią), czyli pozostałość po wznoszącej się niegdyś na Wzgórzu Moria Świątyni Jerozolimskiej. Nazwa wywodzi się od obrzędu opłakiwania przez Żydów zburzenia Świątyni przez Rzymian. Żydowska tradycja nakazuje włożenie w szczeliny ściany Ściany kartki z prośbą do Boga.

Ciekawe miejsca
Inne miejsca w Jerozolimie, które przyciągają rzesze turystów to Góra Oliwna i Ogród Getsemani, gdzie Chrystus modlił się przed męką. Do dziś w Gaju Oliwnym rosną drzewa, których wiek datuje się na 2000 lat.

Poza murami Starego Miasta wznosi się Wzgórze Syjon. Mieszczą się tu kościół Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny, symboliczny grób króla Dawida, kościół świętego Piotra in Gallicantu (na miejscu, w którym Piotr miał się trzykrotnie zaprzeć Chrystusa) oraz Wieczernik, gdzie Jezus spożywał Ostatnią Wieczerzę.

Pod murami Starego Miasta rozciągają się trzy biblijne doliny: Dolina Jozafata, Dolina Cedronu i Dolina Gehenny.

Wycieczki
Biura podróży oferują atrakcyjne wycieczki do Ziemi Świętej i Jerozolimy. Tygodniowa wycieczka objazdowa po mieście kosztuje nieco ponad 2000 zł. W planie zwiedzania oprócz samej Jerozolimy zwykle znajduje się również pobliskie Betlejem, miejsce narodzin Chrystusa. Ponadto w podobnej cenie możliwe są wycieczki łączące zwiedzanie Jerozolimy i Jordanii.  Kwota obejmuje przelot, pobyt w hotelu oraz podstawowe wyżywienie.

Popularne miasta: