Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Heraklionu

Informacje ogólne
Heraklion to stolica Krety i jednocześnie jej administracyjne oraz gospodarcze centrum. Miasto leży w północnej części wyspy, nad Morzem Kreteńskim. Metropolia słynie nie tylko z zabytków zgromadzonych w Muzeum Archeologicznym i jednych z największych w Europie historycznych fortyfikacji, ale także z wielkomiejskiej atmosfery.

Podział administracyjny
Heraklion wchodzi w skład administracji Krety, jest także stolicą tak zwanego nomosu Heraklion (jednego z czterech na Krecie).

Środki transportu
Po Heraklionie można poruszać się samochodem. Do miasta prowadzi tak zwana Nowa Droga Narodowa w północnej części wyspy, łącząca największe miasta tego regionu. Trzeba jednak pamiętać, że miasto jest zakorkowane, a parkingi są zazwyczaj płatne (około 3 euro bez limitu czasowego).

Innym dogodnym środkiem transportu są charakterystyczne niebieskie autobusy. Bilety międzymiastowe kosztują średnio 2 euro (np. z Heraklionu do Hersanissos). Nie ma również przeszkód w korzystaniu z taksówek.

We wschodniej części miasta znajduje się międzynarodowe lotnisko im. Nikosa Kazantzakisa. Port lotniczy rocznie obsługuje około 5,5 miliona pasażerów i posiada bardzo dobre połączenie komunikacyjne z centrum.

Heraklion jest również miastem portowym, funkcjonują tu połączenia promowe obsługiwane przez takich przewoźników, jak Anek, Minoan, Blue Star Ferries. Do portu można bez problemu dostać się samochodem lub komunikacją miejską.

Jak dotrzeć z Polski?
Z Polski do Heraklionu najszybciej można się dostać samolotem. Ceny są zróżnicowane, w zależności od terminu podróży. Zwykle wahają się jednak w przedziale od 600 do 800 zł. Przeloty organizowane są między innymi z Warszawy, Krakowa, Wrocławia i Gdańska. Obsługują je linie Lufthansa, Air Berlin, LOT czy Aegean. Należy się spodziewać przesiadki w Berlinie, Monachium lub w Atenach.

Inną możliwością jest podróż do Aten (drogą lądową lub lotniczą), a z pobliskiego Pireusu przedostanie się do portu w Heraklionie promem dziennym lub nocnym. Przeprawy promowe możliwe są również z wysp Santorini, Kythira i Antykythira.

Wyznaczanie trasy