Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Heraklionie

Podstawowe informacje
Heraklion to największe miasto greckiej wyspy Krety, położone w jej północnej części. Obecnie metropolia jest zamieszkiwana przez 173 450 ludzi. Miasto słynie z licznych zabytków i niecodziennych widoków; jest to również główny ośrodek administracyjny i gospodarczy Krety. Heraklion stanowi główny port pasażerski wyspy. Warto również wiedzieć, że z to właśnie z Heraklionu pochodził jeden z najsłynniejszych europejskich malarzy renesansowych - El Greco.

Historia miasta
Dzieje kreteńskiej stolicy liczą ponad 5000 lat. W okolicach trzeciego tysiąclecia p. n. e. na tych terenach rozkwitała kultura minojska, a około 1500 r. p. n. e. zapanowała tu cywilizacja mykeńska. Ich historyczne ślady odnaleziono w znajdujących się w okolicach Heraklionu ruinach pałacu Knossos. Sam Heraklion został założony przez Saracenów w IX wieku,  następnie zaś kontrolę nad miastem przejęło Cesarstwo Bizantyjskie. W XIII stuleciu Heraklion znalazł się pod panowaniem Wenecji, która nadała mu nazwę Candia.

W czasach renesansu miasto znajdowało się u szczytu świetności, rozwijając się gospodarczo i kulturalnie. W XVII wieku metropolię najechali Turcy, których rządy trwały aż do końca XIX wieku. W 1913 roku Heraklion włączono do Królestwa Grecji, wówczas zmieniła się również oficjalna nazwa miasta. Odtąd nazywało się ono Heraklion (gr. Iraklion), czyli „miasto Herkulesa”. W czasie II wojny światowej miasto uległo licznym zniszczeniom w wyniku niemieckich bombardowań.

Atrakcje turystyczne
Heraklion może się poszczycić jednymi z najwspanialszych zabytków w całej Grecji. To tutaj znajdują się drugie po ateńskich zbiory sztuki antycznej, zgromadzone w Muzeum Archeologicznym. Są to eksponaty od okresu neolitu do czasów rzymskich. Co więcej, w Heraklionie zachowały się także ślady rządów Wenecji, Bizancjum i imperium osmańskiego. Można więc podziwiać np. średniowieczną wenecką fortecę Rocca al Mare.

Popularne miasta: