Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Cypru

Informacje ogólne i położenie

Cypr to państwo we wschodniej części Morza Śródziemnego u wybrzeży Turcji, Syrii i Libanu. Położony jest na wyspie Cypr (razem z Cyprem Północnym – częścią państwa zajętą i uznawaną tylko przez Turcję oraz dwoma terytoriami zamorskimi Wielkiej Brytanii – Dhekalią i Akrotiri).

Stolicą Cypru jest Nikozja. Państwo podzielone jest na 6 dystryktów – Famagustę, Kirenię, Larnakę, Limassol, Nikozję i Pafos. Zamieszkiwane jest przez ok. 840 tysięcy ludzi. Większość z nich to wyznawcy prawosławia. Językami urzędowymi są grecki i turecki, a obowiązującą walutą – euro.

Podróż samochodem

Ten środek transportu nie jest polecany. Pierwszym powodem jest duża odległość – lądem dotrzeć można do Turcji (oddalonej o ok. 3000 kilometrów) lub Grecji (nieco ponad 2000 kilometrów). Dalsza podróż wymaga przedostania się na wyspę Cypr promem.

Połączenia tego typu czasami są dostępne, ale zazwyczaj może być to bardzo utrudnione. Kursy z Grecji zostały praktycznie zawieszone, a podróżując z Turcji dociera się do Cypru Północnego. Największe kurorty turystyczne znajdują się na południu kraju, a tam nieprzychylnie patrzą na fakt pobytu części zajętej przez Turcję.

W przeszłości możliwe było dotarcie na Cypr promami z Izraela czy Egiptu, ale współcześnie połączenia te nie istnieją. Przed podróżą samochodem należy więc sprawdzić aktualne informacje. Bywają okresy, kiedy bez problemu na Cypr dopłynąć można np. promem z Grecji, ale nie jest to rozwiązanie zbyt pewne.

Podróż samolotem

Zdecydowanie najlepszym sposobem podróży na Cypr jest wybór transportu lotniczego. Wiele linii lotniczych oferuje stałe połączenia, które docierają bezpośrednio na południe kraju. Największym międzynarodowym lotniskiem jest port lotniczy Larnaka, a drugim – Pafos.

Na przykładowej trasie Warszawa-Larnaka do dyspozycji są połączenia bezpośrednie. Oferują je np. LOT w cenie 800-900 zł w jedną stronę, a w sezonie także Enter Air lub Air Italy Polska.

Z przesiadką, ale w równie atrakcyjnej cenie, przelot oferuje Aegean. Podróż wymaga przesiadki w Atenach. Trwa ok. 5-6 godzin (nie licząc czasu oczekiwania na lotnisku w Atenach), a koszt biletu to zazwyczaj 750-850 zł.

Połączenia z przesiadkami możliwe są także w przypadku Lufthansy (przesiadka we Frankfurcie) – bilet w cenie 1000-1300 zł lub Pulkovo Aviation Enterprise z przesiadką w Petersburgu – to już wydatek rzędu 1500-1900 zł.

Atrakcje turystyczne

Cypr dla Europejczyka z północy może uchodzić za raj na ziemi. Przede wszystkim ze względu na wyjątkowo przyjemny klimat, bogatą przyrodę, piaszczystą plażę i ciepłe wody Morza Śródziemnego. Obraz ten dopełniają takie atrakcje jak liczne parki wodne oraz atrakcje przyrodnicze – chociażby park wielbłądów niedaleko Larnaki.

To także państwo zabytków sprzed wielu wieków. Przykładem jest np. Nikozja, otoczona średniowiecznym murem, z bogatą architekturą starożytną oraz sakralną. W stolicy warto odwiedzić także Muzeum Cypru, Muzeum Bizantyjskie czy Muzeum Sztuki Ludowej.

Ogromną popularnością cieszą się również takie kurorty jak Pafos i Ayia Napa, w których nie brakuje zabytków, ale także klubów, restauracji i innych obiektów przeznaczonych specjalnie dla turystów.

Wyznaczanie trasy