Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Podróż przez Cypr

Podróż samochodem

Cypryjskie drogi są w dobrym stanie technicznym. Dotyczy to przede wszystkim autostrad łączących najważniejsze miasta w kraju. Pewnym utrudnieniem może być ruch lewostronny.

Wynajem samochodu na Cyprze to koszt średnio 30-50 euro za dobę, w przypadku pojazdu najniższej klasy. Dodatkowo pobierana jest kaucja w wysokości 200-300 euro. Co istotne, wypożyczenie samochodu możliwe jest dla osób w wieku minimum 21 lub 25 lat, którzy posiadają prawo jazdy od przynajmniej 3 lat.

Do kosztu wynajmu doliczane jest ubezpieczenie (zazwyczaj kilkadziesiąt euro) ważne tylko w tej części Cypru. Podróż do Cypru Północnego wymaga dokupienia kolejnego.

Podróż autobusem

Autobusy to podstawa transportu zorganizowanego na Cyprze. Obecne są w ramach komunikacji miejskiej – nie należy się jednak przejmować brakiem rozkładów na przystankach, czasami trzeba po prostu poczekać. Bilet komunikacji miejskiej zazwyczaj kosztuje 1 euro, całodzienny – 3 euro, tygodniowy – 10 euro. Kursują również bezpośrednie autobusy z lotnisk w Larnace i Pafos.

Między miastami także można poruszać się autobusami. Odległości nie są zazwyczaj duże, a standard dróg jest dobry, więc podróż może być bardzo przyjemna. Za bilet zapłacić trzeba średnio kilka-kilkanaście euro (w zależności od długości trasy) – np. z Pafos do Limassol – 65 km, 7 euro, a z Pafos do Larnaki – 130 km, 14 euro. Pomiędzy miejscowościami podróżować można np. przewoźnikiem Travel Express.

Podróż pociągiem

Na Cyprze transport kolejowy nie jest dostępny – nie istnieje ani jedna linia.

Podróż samolotem

Największy międzynarodowy port lotniczy znajduje się w Larnace. Rocznie korzysta z niego ok. 5 milionów pasażerów. Obsługuje wiele połączeń, w tym m.in. Travel Service do Katowic. Drugim dużym lotniskiem jest Pafos, obsługujące ok. 1,5 mln pasażerów rocznie. Obecne są na nim m.in. linie lotnicze Air Italy Polska – sezonowo do Warszawy, Enter Air – do Warszawy i Katowic, LOT – do Warszawy i Katowic czy Ryanair  - do Krakowa.

Transport lotniczy wewnątrz Cypru nie jest zbyt popularny. Jedyne regularne połączenie to trasa Pafos-Larnaka i z powrotem. To jednak zaledwie 130 kilometrów.

Inne środki transportu

Korzystając z taksówek w miastach warto wcześniej ustalić koszt przejazdu. Taksometr często nie jest włączony. Zazwyczaj za 1 kilometr trasy zapłacić trzeba 1-2 euro. Pomiędzy miastami kursują popularne minibusy zabierające 7-9 pasażerów – w tym przypadku także należy ustalić cenę za kurs.

W Nikozji działa system wypożyczalni rowerów Bike in Action. Wynajem możliwy jest również w innych miastach. Warto skorzystać z tego środka transportu, bo Cypr posiada wiele pięknych tras rowerowych.

Popularne miasta: