Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przepisy ruchu drogowego na Cyprze

Do prowadzenia samochodów na Cyprze uprawnieni są kierowcy, którzy ukończyli 18 lat i posiadają prawo jazdy. Kategoria B dotyczy pojazdu do 3,5 tony i przyczepy do 750 kilogramów. Międzynarodowe prawo jazdy nie jest wymagane.

Najważniejszą różnicą w stosunku do poruszania się po Polsce, jest ruch lewostronny. Obowiązujące ograniczenia prędkości to 50 km/h w terenie zabudowanym, 80 km/h w terenie niezabudowanym i 100 km/h na autostradach. W ostatnim przypadku minimalna prędkość to 65 km/h.

Zapinanie pasów bezpieczeństwa jest obowiązkowe. Zakazane jest rozmawianie przez telefon komórkowy, a nawet jedzenie i picie w czasie jazdy. Dzieci do 12 lat i 150 cm wzrostu muszą podróżować w dopasowanym foteliku.

W samochodzie należy posiadać trójkąt ostrzegawczy. Apteczka i gaśnica są jedynie zalecane. Światła mijania nie muszą być włączone w ciągu dnia. Dopuszczalny poziom alkoholu w organizmie kierowcy to 0,5 promila.

Wypożyczenie samochodu możliwe jest zazwyczaj przez kierowcę w wieku minimum 21 lub 25 lat, posiadających prawo jazdy przez przynajmniej 3 lata. Warto pamiętać o tym, że ubezpieczenie wykupione na południu kraju nie obowiązuje na Cyprze Północnym.

Nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego może wiązać się z mandatami. Za jazdę pod wpływem alkoholu grozi kara w wysokości 100-400 euro, a przy dużym przekroczeniu limitu o karze decyduje sąd.

Przekroczenie prędkości do 30 procent dopuszczalnej, wiąże się z mandatem w wysokości 1 euro za każdy dodatkowy kilometr prędkości. Do 50 procent – 2 euro za kilometr, do 75 procent – 3 euro za kilometr, a powyżej 75 procent o karze decyduje sąd.

Za jedzenie i picie lub rozmawianie przez telefon w czasie jazdy grozi mandat w wysokości 85 euro. Podobnie w przypadku braku zapiętych pasów bezpieczeństwa. Niewłączenie kierunkowskazu – 25 euro.

Popularne miasta: