Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Opłaty drogowe na Cyprze

Najważniejsze miasta Cypru połączone są dobrej jakości autostradami. Korzystanie ze wszystkich cypryjskich dróg jest bezpłatne. Jedyne wydatki dla kierowcy to więc ewentualny wynajem samochodu oraz mandaty karne za nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego.

Wynajem samochodu na Cyprze to koszt średnio 30-50 euro za dobę, w przypadku pojazdu najniższej klasy. Dodatkowo pobierana jest kaucja w wysokości 200-300 euro. Co istotne, wypożyczenie samochodu możliwe jest dla osób w wieku minimum 21 lub 25 lat, którzy posiadają prawo jazdy od przynajmniej 3 lat.

Do kosztu wynajmu doliczane jest ubezpieczenie (zazwyczaj kilkadziesiąt euro) ważne tylko w tej części Cypru. Podróż do Cypru Północnego wymaga dokupienia kolejnego.

Nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego może wiązać się z mandatami. Za jazdę pod wpływem alkoholu grozi kara w wysokości 100-400 euro, a przy dużym przekroczeniu limitu o karze decyduje sąd.

Przekroczenie prędkości do 30 procent dopuszczalnej, wiąże się z mandatem w wysokości 1 euro za każdy dodatkowy kilometr prędkości. Do 50 procent – 2 euro za kilometr, do 75 procent – 3 euro za kilometr, a powyżej 75 procent o karze decyduje sąd.

Za jedzenie i picie lub rozmawianie przez telefon w czasie jazdy grozi mandat w wysokości 85 euro. Podobnie w przypadku braku zapiętych pasów bezpieczeństwa. Niewłączenie kierunkowskazu – 25 euro.

Litr benzyny na Cyprze kosztuje 1,4-1,5 euro.

Popularne miasta: