Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Cork

Informacje ogólne i położenie

Cork to drugie największe miasto w Irlandii (po Dublinie). Położone jest na południu kraju, w prowincji Munster, u ujścia rzeki Lee do Morza Celtyckiego. Miasto zamieszkuje ok. 120 tysięcy mieszkańców. To ważny ośrodek przemysłowy (farmaceutyczny, spożywczy i IT), naukowy i kulturalny regionu.

Podróż samochodem

Tak jak w całej Irlandii, w Cork obowiązuje ruch lewostronny. W mieście poruszać można się z maksymalną prędkością 50 km/h. Ważną rolę w transporcie drogowym odgrywają obwodnice miasta oraz autostrada M8 prowadząca do Dublina.

Trudno o wolne miejsca parkingowe. W centrum miasta wyznaczono strefy płatnego parkowania. Postój wymaga wykupienia znaczka kontrolnego i umieszczenia go w widocznym miejscu (najlepiej na przedniej szybie). Zakupić można go w kioskach, warsztatach i sklepach. Możliwa jest także płatność SMS po zarejestrowaniu się w systemie.

Parko skorzystać także z parkingu Park & Ride w Black Ash (w pobliżu ronda Kinsale Road). Postój kosztuje 5 euro. Cena obejmuje także przejazd do centrum miasta i powrót wszystkich pasażerów pojazdu.

Podróż autobusem

Komunikacja miejska to kilkanaście linii autobusowych. Za bilet na przejazd wewnątrz miasta zapłacić trzeba 1,5 euro. Połączenia lokalne i podmiejskie obsługuje Bus Eireann. Szczegółowy rozkład wszystkich kursów dostępny jest w internecie i na dworcu autobusowych Parnell Place (skąd odjeżdżają autobusy dalekobieżne). Większość połączeń miejskich prowadzi przez St. Patrick's Street.

Podróż pociągiem

Główną stacją kolejową w Cork jest dworzec Kent. Pociągi obsługiwane są przez Iarnrod Eireann. Najważniejsze połączenia międzymiastowe na trasach do Cobh, Liverick, Rosslore i Dublina. Do dyspozycji pasażerów jest także kolej podmiejska na trasie Mallow-Cork-Cobh-Midleton.

Podróż samolotem

Port lotniczy Cork znajduje się w odległości 6,5 km na południe od centrum miasta. To lotnisko międzynarodowe obsługujące także połączenia lokalne. Rocznie korzysta z niego ok. 2,5 mln pasażerów. Korzystają z niego także linie oferujące loty do Polski – Ryanair (Gdańsk, Kraków, Warszawa, Wrocław) i Wizz Air (Gdańsk, Katowice, Poznań, Warszawa, Wrocław).

Atrakcje turystyczne

Najbardziej charakterystycznymi punktami na mapie Cork są zabytkowe świątynie – XIX-wieczna neogotycka Katedra NMP i św. Anny oraz Katedra Św. Findbarda z końca XIX wieku.

Popularnym miejscem spotkań jest plac przed XIV-wieczną wieżą Red Abbey. W mieście znajduje się także kilka muzeów, w tym niezwykłe Muzeum Masła.

Wyznaczanie trasy