Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Port lotniczy Cork (ORK)

Informacje ogólne i położenie

Port lotniczy Cork to międzynarodowe lotnisko położone 6,5 kilometra na południe od centrum miasta – jedno z największych w Irlandii. Rocznie korzysta z niego ok. 2,5 miliona pasażerów. Posiada jeden nowoczesny terminal.

Obsługuje połączenia lokalne i międzynarodowe. Korzystają z niego także linie oferujące loty do Polski – Ryanair (Gdańsk, Kraków, Warszawa, Wrocław) i Wizz Air (Gdańsk, Katowice, Poznań, Warszawa, Wrocław).

Terminal

Wszystkie operacje lotnicze – przyloty i odloty – realizowane są w nowoczesnym terminalu. Na parterze budynku przeważa strefa przeznaczona dla pasażerów przylatujących do Cork. Znajdują się tu m.in. wypożyczalnie samochodów, bank, bankomaty, księgarnia, punkty dostępu do internetu, kasa biletowa, kawiarnia i toalety (dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych).

Pierwsze piętro przeznaczone jest do obsługi odlotów. Do dyspozycji pasażerów są m.in. lokale gastronomiczne, punkty dostępu do internetu, księgarnia, sklep wielobranżowy oraz toalety (przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych).

Parking

Podróżując na lotnisko własnym samochodem skorzystać można z dwóch typów parkingów. Krótkoterminowy znajduje się tuż przy terminalu. Postój przez jedną godzinę kosztuje 2,5 euro, 2 godziny – 5 euro, 3 godziny – 7,5 euro, 12 godzin – 15 euro, a jedna doba – 17,5 euro.

Parkingi długoterminowe znajdują się w odległości kilku minut piechotą od terminalu. Do dyspozycji podróżnych są parkingi Express Red (1 dzień – 10 euro, 1 tydzień – 50 euro) oraz Holiday Blue (1 dzień – 10 euro, 1 tydzień – 45 euro).

Transport na lotnisko

Aby dotrzeć samochodem na lotnisko, należy kierować się z północy, zachodu lub wschodu Cork trasą N27. Podróżując od strony Kinsale, trzeba skorzystać z drogi R600. W pobliżu portu lotniczego ustawiono wyraźne oznakowanie.

Bezpośredni autobus Air Coach obsługuje firma Bus Eireann. Linia 226 kursuje z centrum miasta, dworca autobusowego Parnell Place oraz stacji kolejowej Kent. Nie ma bezpośrednich połączeń kolejowych. Przejazd taksówką z centrum miasta to koszt 10-15 euro.

A
B

Lotniska

routes

Lotniska