Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Cork

Podstawowe informacje

Cork to jedno z największych miast w Irlandii. Jest położone przy ujściu rzeki Lee do Morza Celtyckiego. Cork jest także największym miastem prowincji Munster. Mieszka w nim ponad 119 tys. mieszkańców, a jego powierzchnia wynosi 373 km kw.

Historia miasta

W VI w. na południowym brzegu rzeki Lee został wybudowany klasztor, którego pomysłodawcą był Święty Findbar. To właśnie tę informacje znajdziemy w pierwszych pisemnych wzmiankach o Cork. W IX w. osada została zdobyta przez wikingów, którzy rozpoczęli rozbudowę miasta. Cork uzyskał prawa miejskie w 1185 roku. W XII w. miasto było jednym z ważniejszych ośrodków handlowych w kraju. W XVII i XVIII w. miasto przeżywało swój rozkwit. Rozbudowano sieć ulic, a także zbudowano wiele nowych budynków oraz mostów. Rozwijał się także handel – eksportowano głównie masło oraz wołowinę.

Lata późniejsze (XIX i XX w.) nie były już tak pomyślne dla mieszkańców miasta. Zapanował głód, nędza, a wiele osób zdecydowało się na emigrację do USA i Wielkiej Brytanii. Miasto stało się także miejscem walk o niepodległość. Duża cześć budynków spłonęła po ataku sił brytyjskich w 1920 roku. Kolejne lata upłynęły pod znakiem odbudowy potęgi miasta. Największy wzrost gospodarczy przypadł na lata 90. XX w., kiedy sytuacja w Cork znacznie się polepszyła.

Obecnie Cork to drugie co do wielkości miasto w Irlandii. Odbywa się w nim wiele imprez kulturalnych, na przykład Cork Film Festival. W 2005 roku Cork pełnił funkcję Europejskiej Stolicy Kultury.

Atrakcje turystyczne

Najważniejsze zabytki w Cork to m.in. Elizabeth Fort, dzwonnica Red Abbey, Ratusz, wieża Shandon oraz Collins Barrack. Warto udać się także do Cork Public Museum oraz Butter Museum. W wolnej chwili można odpocząć w Cork Heruatage Park, który jest oddalony od centrum miasta o 3 km. Wieczorem warto wstąpić do jednego z pubów i posłuchać na żywo muzyki irlandzkiej. Jednym z najpopularniejszych jest The Gateway Bar. Koniecznie trzeba udać się również do Browar Beamish and Crawford. Z kolei wielbicielom dobrej kuchni polecamy The Old English Market, w którym można kupić świeże owoce i warzywa, ryby, a także spróbować lokalnych smakołyków.

Popularne miasta: