Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Birmingham

Informacje ogólne i położenie

Birmingham to miasto w Wielkiej Brytanii, Anglii. Jest drugą pod względem wielkości brytyjską aglomeracją, z około 6 milionami mieszkańców (w tym 1 milion w mieście). Birmingham jest stolicą regionu West Midlands oraz istotny ośrodek naukowy, przemysłowy i kulturalny.

Znajdują się tu trzy uniwersytety, a także zakłady takich globalnych marek jak Rover czy Cadbury. Miasto jest dobrze skomunikowane z innymi częściami Zjednoczonego Królestwa.

Podróż samochodem

Miasto jest połączone z Londynem autostradą M40 przez Oxford, co bardzo ułatwia podróżowanie między tymi ważnymi ośrodkami miejskimi. Przez Birmingham przebiega wiele innych ważnych dróg szybkiego ruchu, w tym M5 z Birmingham do południowo-zachodniej części Wielkiej Brytanii, M42 do Tramworth, a także M42, M5 i M6, które otaczają miasto i można uznać, że pełnią rolę obwodnicy. Warto zaznaczyć, że fragment tej ostatniej drogi jest płatny w użytkowaniu (15-25 zł za przejazd).

Podróż pociągiem

Birmingham to ważny węzeł komunikacyjny, także pod względem transportu kolejowego. Zatrzymują się tu pociągi z niemal wszystkich zakątków Wielkiej Brytanii. Kolej odpowiada także za ok. 1/4 transportu wewnątrz miasta.

Wyróżnia się następujące linie: Cross-City Line z Lichfield Trent Valley, przez Birmingham, do Redditch; Chase Line z Birmingham New Street do Rougeley Trent Valley w Staffordshire; linię Wolverhampton-Birmingham-Coventry oraz Snow Hill Lines z Worcester, przez Birmingham, do Stratford-upon-Avon.

Podróż autobusem

Transport autobusowy to zdecydowanie najpopularniejsza opcja przy poruszaniu się wewnątrz miasta oraz na jego obrzeża. W Birmingham działa ok. 50 przewoźników, wśród nich wielu obsługuje wyłączenie centrum. Linie wewnętrzne zatrzymują się na klasycznych przystankach, a te kursujące poza miasto – na dworcach.

Podróż metrem

W mieście pod nazwą metro funkcjonuje linia szybkiego tramwaju łącząca Birmingham Snow Hill z Wolverhampton. Przy wielu stacjach istnieje możliwość przesiadki do innych środków transportu zorganizowanego.

Podróż taksówką

W Birmingham, podobnie jak w Londynie, kursują charakterystyczne czarne taksówki. Pojazd można zatrzymać bezpośrednio na ulicy lub skorzystać z postoju taksówek. Opłaty uregulowane są obowiązującymi taryfami. Każdy kierowca posiada taksometr.

Podróż statkiem

Birmingham posiada bardzo rozbudowany system kanałów, który nie jest jednak wykorzystywany do transportu miejskiego. Możliwe jest jednak skorzystanie z połączeń typowo turystycznych.

Podróż samolotem

Największe lotnisko w pobliżu to Port Lotniczy Birmingham, znajdujący się ok. 13 kilometrów od centrum miasta. To lotnisko międzynarodowe, obsługujące także wiele połączeń lokalnych. Kilka razy dziennie odlatują stąd samoloty do największych brytyjskich miast. Do portu dotrzeć można np. koleją miejską, a następnie kolejką AirRail Link kursującą bezpośrednio do terminali.

Atrakcje turystyczne

Największą atrakcją Birmingham jest bez wątpienia niezwykle bogata oferta kulturalna. Warto odwiedzić np. Birmingham Museum and Art Gallery z bogatą kolekcją malarstwa (wstęp bezpłatny), Birmingham Thinktank – nowoczesne muzeum nauki z planetarium czy Muzeum Historii Czekolady Cadbury.

Miłośnicy talentu pisarza J.R.R. Tolkiena chętnie wybierają się do XVIII-wiecznego młyna Sorehole Mill, przy którym mieszkał ten słynny autor. Warte odwiedzenia są również Sutton Park – największy zielony teren z mieście, ogród botaniczny czy National Sealife Centre – akwarium, w którym podziwiać można wiele gatunków ryb i innych stworzeń morskich.

Wyznaczanie trasy