Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Birmingham - zabytki i atrakcje.Wycieczki. Hotele i noclegi.

Zabytki

Centralnym placem miasta jest Victoria Square, na którym znajduje się Ratusz oraz siedziba Rady Miasta. Turystów najbardziej przyciąga jednak Jewellery Quarter, czyli Dzielnica Jubilerów. Powstała ona 250 lat temu i po dziś dzień w ok. 400 zakładach produkuje się tu biżuterię. W Dzielnicy Jubilerów zachowała się wspaniała gregoriańska i wiktoriańska architektura, znajduje się tu też mnóstwo sklepów, galerii, restauracji i kawiarni. Do jej najważniejszych zabytków należą: kościół św. Pawła nazywany kościołem jubilerów, katedra św. Chada, cmentarz Warston Lane oraz odrestaurowana niedawno fabryka Newman Brothers, w której produkowano niegdyś akcesoria i ozdoby do trumien.

W Birmingham znajdują się trzy katedry: anglikańska Katedra św. Filipa to rzadki przykład baroku angielskiego, katolicka Katedra św. Chada wybudowana w stylu neogotyckim w 1841 r. była pierwszą katolicką katedrą wybudowaną w Anglii od czasów reformacji, katedra św. Theotokosa i Andrzeja jest natomiast katedrą greckiego kościoła prawosławnego. Najstarszą świątynią w mieście jest kościół św. Marcina, pochodzący prawdopodobnie z XIII w. lub z czasów jeszcze wcześniejszych.

W Kings Norton znajduje się unikalny zespół średniowiecznych budynków: dom kupiecki, szkoła i kościół św. Mikołaja.

Posiadłość Aston Hall to jeden z najcenniejszych budynków w Birmingham. Można tu obejrzeć oryginalne wnętrza z 17., 18. i 19. wieku, portrety właścicieli oraz wystawę przedstawiającą historię posiadłości.

Atrakcje

Cadbury World – museum czekolady, prawdziwa frajda dla dzieci i nie tylko. Oprócz fabryki można także zwiedzić pobliskie osiedle wybudowane przez właścicieli dla robotników.

National Sea Life Centre – supernowoczesna oceanarium, w którym ryby, rekiny, żółwie wodne i innych przedstawicieli morskiego świata ogląda się idąc podwodnym tunelem.

Thinktank Birmingham Science Museum – interaktywne centrum nauki przeznaczona dla młodych pasjonatów wiedzy. Znajduje się tam m.in. supernowoczesne planetarium oraz plenerowy ogródek gdzie odbywają się pokazy i warsztaty naukowe.

Broadway Plaza – centrum rozrywki, w którym znajduje się m.in. kino 3D, kręgielnia, sala bilardowa i kasyno.

Ciekawe miejsca

Pod koniec XIX w. Birmingham mieszkał wraz z bratem i rodziną młody JRR Tolkien. Miejsca w których bawił się za młodu stały się inspiracją dla miejsc opisanych później we Władcy Pierścieni. I tak wioska Sarehole stała się pierwowzorem Hobbitonu i Shire, syn właściciela młyna Sarehole Mill był dla młodego Tolkiena uosobieniem ogra, las i mokradła Mosley Bog to pierwowzór Starego Lasu, wreszcie dwie wieże znajdujące się niedaleko szkoły, do której chodził Tolkien to późniejsze Minas Morgul i Minas Tirith. W Sarehole Mill znajduje się obecnie muzeum, w którym co roku odbywa się zjazd fanów powieści Tolkiena.

Kanały w Birmingham są przystosowane dla pieszych, rowerzystów i osób niepełnosprawnych. Spacerując wzdłuż ich brzegów można poznać ich historię oraz dzieje miasta lub przysiąść w jednej z klimatycznych kawiarenek, restauracji lub barów.

Wycieczki

Wycieczkę do Birmingham można zorganizować samemu bez większych trudności – przelot zakwaterowanie, wycieczki i wszelkie usługi dodatkowe można zarezerwować przez Internet. Innym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług lokalnych biur podróży. Warto także sprawdzić oferty tanich linii WizzAir, które przez platformę WizzTours oferują różnorakie pakiety wakacyjne.

Hotele i noclegi

Bristol posiada dobrą bazę noclegową. Nie jest ona aż tak rozbudowana jak na przykład w Londynie, ale można tu znaleźć nocleg na każdą kieszeń. W Bristolu działają zarówno duże sieci hotelowe, takie jak Radisson, Ibis, Novotel, Hilton, Holiday Inn, Mercure, jak i hotele rodzinne, pensjonaty i hostele.

Nocleg w hostelu, w pokoju wieloosobowym kosztuje ok. 100 PLN/os, w pokoju 2-osobowym ze wspólną łazienką ok. 200 PLN/pokój, w pokoju 2 – osobowym z prywatną łazienką 250 – 300 PLN/pokój. Nocleg w hotelu 3*, w pokoju 2-osobowym kosztuje od ok. 300 – 350 PLN/ pokój. Wynajęcie apartamentu z jedną sypialnią to koszt ok. 500 PLN/dobę.

Zwiedzanie

Birmingham można zwiedzać pieszo, autobusem, rowerem lub statkiem turystycznym, na własną rękę lub z przewodnikiem.
Lokalne biura podróży oferują wiele ciekawych tras, zarówno standardowych, jak i tematycznych: wycieczka śladami Tolkiena, trasa szlakiem obiektów sakralnych różnych wyznań, wycieczki na stadiony St, Andrew’s i Aston Villa, zwiedzanie ratusza, budynku Rady Miasta, Filharmonii, wycieczka do kina Electric Ciemna założonego na początki XX wieku.

Po mieście kursuje także autobus wycieczkowy „hop – on, hop – off”, oferujący oprócz trasy standardowej wycieczkę śladami historycznego dziedzictwa miasta oraz do miejsc związanych z JRR Tolkienem.

Rejsy kanałami odbywają się według kilku różnych tras: od najkrótszych, 30-minutowych, obejmujących przejażdżkę po centrum po 1-godzinne rejsy wzdłuż kanałów.

Popularne miasta: