Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Port lotniczy Birmingham (BHX)

Informacje ogólne i położenie

Port Lotniczy Birmingham to międzynarodowe lotnisko położone 13 kilometrów od centrum Birmingham. Obsługuje rocznie ok. 9 milionów pasażerów. Budynek składa się z dwóch terminali. Port lotniczy obsługuje takie linie lotnicze (w tym czarterowe) jak First Choice Airways, Lufthansa, Monarch Airlines, MyTravel Airways, Thomsonfly, Flybe czy Ryanair (oferujący loty do polskich miast – Gdańska, Katowic, Krakowa).

Terminale 1 i 2

Lotnisko składa się z dwóch terminali, które są ze sobą połączone. Budynek portu lotniczego jest dwupoziomowy. Na parterze znajdują się m.in. stanowiska odprawy, kawiarnia, sklepy, wypożyczalnia samochodów, bankomat, punkt informacyjny, toalety (w tym przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych) czy kaplica.

Z kolei na pierwszym piętrze znaleźć można rozbudowaną strefę gastronomiczną z restauracjami i kawiarniami, liczne sklepy (w tym wolnocłowe), bankomat, kantor, toalety (także dla osób niepełnosprawnych). Wszelkie stanowiska związane z bezpośrednią obsługą podróżnych są wyraźnie oznaczone.

Parking

Do dyspozycji podróżnych są parkingi dostosowane do czasu postoju. Dla osób odprowadzających przewidziany jest „szybki parking”, znajdujący się tuż przy terminalach, na którym postój do 10 minut kosztuje 1 funta, do 30 minut – 7 funtów, a każde następne 15 minut – 5 funtów.

Na parkingach krótko- i średnioterminowych godzina parkowania to koszt 3,5 funta, 4 godziny – 14 funtów, 1 doba – 22,5 funta, a każda następna – także 22,5 funta. Najbardziej oddalonym od terminali parkingiem jest długoterminowy. Pierwszych 15 minut postoju jest bezpłatnych, pierwsza godzina – 3,5 funta, 2 dni – 22 funty, każda kolejna doba – 10,5 funta.

Transport na lotnisko

Do portu lotniczego Birmingham dociera autostrada M42 (należy skręcić na zjeździe nr 6). Z Manchesteru i Liverpoolu należy podróżować autostradami M6 i kolejno M42. Z Leeds i Nottingham dojechać można M1 i M42. Z Northampton prowadzi droga M6, z Oxfordu i Londynu – M40, a z Bristolu – M5. Przed lotniskiem ustawione zostały znaki, które informują, jaki kierunek obrać, aby dotrzeć do odpowiedniego parkingu.

Na lotnisko dojechać można również autobusami. Linia 900 ma na swojej trasie Birmingham i Coventry, 966 – Erdington i Solihull, 777 – Hams Hall i Coleshill Parkway. Autobusy dojeżdżają bezpośrednio przed terminale lub do stacji Birmingham International, skąd podróż kontynuuje się koleją.

Pociągiem do portu Birmingham dotrzeć można regularnymi liniami takich firm jak Virgin Trains (z Londyn Euston, Birmingham New Street, Wolverhampton), Cross Country (Manchester Piccadilly, Bournemouth), London Midland (Birmingham New Street, Londyn Euston, Northampton, Coventry) czy Arriva Trains Wales (Shrewsbury, Aberystwyth, Holyhead). Ze stacji w Birmingham podróż trwa 10-15 minut.

A
B

Lotniska

routes

Lotniska