Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Birmingham

Podstawowe informacje

Birmingham leży w środkowo – zachodniej Anglii i jest stolicą regionu West Midlands. W przeszłości Birmingham było ważnym ośrodkiem przemysłowym – znajdują się tu zakłady Rovera oraz fabryka słodyczy Cadbury. Obecnie gospodarka miasta opiera się głównie na sektorze usługowym i finansowym. Znajdują się tu także jedne z największych w całej Wielkiej Brytanii centra wystawowo – konferencyjne: International Convention Centre i National Exhibition Centre. Birmingahm jest również znanym producentem biżuterii – 40% całej wytwarzanej w Zjednoczonym Królestwie biżuterii powstaje w słynnej Dzielnicy Jubilerów (Jewellery Quarter). Birmingham posiada rozbudowany system kanałów, którego długość jest większa od łącznej długości kanałów w Wenecji.

Ludność

Birmingham jest drugim po Londynie najludniejszym miastem Wielkiej Brytanii – liczba jego mieszkańców wynosi ok. 1 mln. Mieszkańcy Birmingham nazywani są ‘Brummies’, mianem tym jest też określany dialekt, którym się posługują. Określenie Brummies pochodzi od używanej w lokalnym dialekcie nazwy miasta: Brummagem, ta zaś wywodzi się od wcześniejszej nazwy: Bromwicham.

Historia miasta

W czasach rzymskich w miejscu dzisiejszego Birmingham znajdował się fort. Pierwsze wzmianki na temat Birmingham pochodzą z XI w. Dzięki odkryciu złóż węgla kamiennego i rudy żelaza w mieście rozwinął się przemysł metalowy. Od XVIII w. zaczęła rozwijać się sieć kanałów. Najlepszy okres miasto przeżywało w czasie Rewolucji Przemysłowej – powstały nowe zakłady przemysłowe, sieć kolejowa, rozwinęła się sieć kanałów, Birmingham stało się ważnym centrum finansowym, naukowym i kulturalnym. W czasie II wojny świtowej miasto ucierpiało znacznie z powodu niemieckich bombardowań. Pod koniec XX w. centrum miasta zrewitalizowano i przebudowano, nadając mu charakter nowoczesnej metropolii.

Atrakcje turystyczne

Największą atrakcją turystyczną Birmingham jest niewątpliwie Dzielnica Jubilerów (Jewellery Quarter) z niezliczonymi zakładami i sklepami jubilerskimi, piękną architekturą i centrami handlowymi.  Do cennych zabytków należą trzy katedry: Św. Filipa (anglikańska), Św. Chada (katolicka) i Św. Theoktosa i Andrzeja (grecka), zespół średniowiecznych zabudowań w Kings Norton, dwór Aston Hall czy fabryka Newman Brothers. Do największych atrakcji zaliczają się: Cadbury World - muzeum fabryki czekolady, National Sea Life Centre, Thinktank Birmingham Science Museum, centrum rozrywki Broadway Plaza. Miłośnicy prozy Tolkiena na pewno zainteresują się wycieczkami śladami twórcy Władcy Pierścieni, który w młodości mieszkał w Birmingham. Wreszcie niemałą atrakcję stanowią kanały – zrewitalizowane i znakomicie zagospodarowane, które można zwiedzać zarówno podczas rejsu jak i spacerując ich brzegami.

Popularne miasta: