Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Balearów

Informacje ogólne
Baleary to archipelag hiszpańskich wysp zlokalizowany w zachodniej cześci Morza Śródziemnego. Teren o powierzchni 5014 km² zamieszkuje obecnie ponad milion ludzi. Administracyjną stolicą Balearów jest Palma de Mallorca na Majorce. Archipelag słynie z rajskiego krajobrazu, cennych zabytków i niepowatrzalnego klimatu. Na całe Baleary składa się ponad 200 wysepek, z których największe to Majorka, Minorka, Ibiza i Fromentera.

Podział administracyjny
Baleary stanowią jedną z 17 wspólnot autonomicznych Hiszpanii.

Środki transportu
Większość małych wysepek Balearów jest niezamieszkana i można do nich dotrzeć jedynie drogą morską. Na największych wyspach archipelagu mamy jednak do czynienia z dobrze rozwiniętą infrastrukturą dróg. Majorka, Ibiza i Minorka posiadają rozbudowaną sieć połączeń, która ogniskuje się nie tylko wokół największych miast, ale również większych i mniejszych kurortów turystycznych. Minorka posiada jedną główną trasę, łączącą wschodnie i zachodnie wybrzeże wyspy (miasta Ciutadella i Mahod). Wypożyczenie samochodu jest zatem dobrym pomysłem na podróżowanie po Balearach. W okolicach górskich, gdzie znajdują się kręte, wąskie drogi warto również poruszać się skuterem.

Jedną z ważniejszych gałęzi transportu na Balearach są połączenia promowe. Promy Balearia oraz Trasmediteranea kursują pomiędzy większymi wyspami, a także zapewniają komunikację z Hiszpanią kontynentalną. Promy wypływają z portów w Barcelonie, Walencji i Denii. Głównymi portami na Balearach są zaś Palma de Mallorca (Majorka), Ciutadella i Mahod (Minorka), Ibiza i San Antonio (Ibiza).

Archipelag posiada trzy duże międzynarodowe port lotnicze. Największym z nich jest lotnisko Palma de Mallorca na Majorce, obsługujące rocznie blisko 22 miliony pasażerów. Ponadto zaś funkcjonują lotniska na Mionorce oraz na Ibizie. Głównymi przewoźnikami na tej trasie są linie Vueling Airlines, Air Berlin i Lufthansa.

Jak dotrzeć z Polski?
Najbardziej dogodnym środkiem podróżowania na Baleary jest samolot. Z Warszawy i Poznania na Majorkę latają tanie linie Ryanair i WizzAir. Ceny rejsów oscylują w granicach 140 – 180 zł. Lot trwa 3 godziny.

Inną możliwością jest podróż samochodem do Hiszpanii kontynentalnej (np. do Barcelony lub Walencji), a następnie przedostanie się na Baleary promem.

Wyznaczanie trasy