Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Balearach

Podstawowe informacje
Baleary to duży archipelag hiszpańskich wysp, zlokalizowany w zachodniej części Morza Śródziemnego. Składa się na niego blisko 200 wysp, z których największe to Majorka, Minorka, Ibiza i Formentera. Baleary stanowią wspólnotę autonomiczną, administracyjną stolicą archipelagu jest miasto Palme de Mallorca na Majorce.

Całkowita powierzchnia Balearów wynosi 5014 km², a zamieszkuje je ponad milion ludzi. Archipelag cieszy się ogromną popularnością wśród turystów. Majorka przyciąga wspaniałymi zabytkami i rajskim krajobrazem, Ibiza mnóstwem klubów, w których można się bawić do białego rana, a Minorka to oaza spokoju z niemal dziewiczymi wybrzeżami i górami.

Historia archipelagu
Pierwsze ślady ludzkiej cywilizacji na Balearach sięgają czasów prehistorycznych. Na Minorce można bowiem do dziś podziwiać megalityczne budowle z epoki brązu. Podwaliny cywilizacji położyli tu Fenicjanie, a następnie Kartagińczycy. Baleary na przełomie czasów starożytnych i nowożytnych znajdowały się również we władaniu Rzymian. Po upadku cesarstwa pojawili się tu natomiast Wandalowie, a potem Bizancjum.

W średniowieczu wyspy podbili Maurowie, którzy panowali aż do XIII wieku. W 1229 roku Baleary zostały zdobyte przez króla Jakuba I Zdobywcę i tworzyły Królestwo Majorki. Na przełomie XVIII i XIX stulecia Baleary należały do Wielkiej Brytanii i Francji. Do Hiszpanii powróciły natomiast w 1803 roku, na mocy postanowień pokoju w Amiens. W 1983 roku archipelag otrzymał status wspólnoty autonomicznej. 

Atrakcje turystyczne
Baleary są bardzo zróżnicowane pod względem geograficznym. Wiele z wysepek archipelagu to tereny dziewicze. Krajobraz największej Majorki składa się z pasm górskich (Serra de Tramuntana), klifowych wybrzeży, obszarów nizinnych (El Pla), wyżynnych oraz rozległych piaszczystych plaż. Minorka wyraźnie dzieli się na północny górzysty obszar oraz piaszczyste południe. Ibiza posiada typowo wyżynne ukształtowanie terenu. Ponadto na południu występuje tu obszar salin – Ses Salines.

Najcenniejsze zabytki znajdziemy w stolicy archipelagu, Palma de Mallorca. Mieści się tu piękna katedra w stylu kastylijskiego gotyku, pałac Palau de Almudaina. Piękne są również starówki miast Mahod i Ciutadella na Minorce oraz Eivissa na Ibizie.

Wszystkie wyspy posiadają malownicze wybrzeża, słoneczne plaże, niejednokrotnie wysokie klify z morskimi latarniami. Atrakcją mogą być rejsy na pobliskie małe wysepki, np. na Formenterę czy obejrzenie zachodu słońca na Es Vedra. Z pewnością zachwycą nas rezerwaty przyrody, jeziora i jaskinie.

San Antonio na Ibizie będzie natomiast najlepszą opcją dla turystów spragnionych zabawy i odprężenia. Dziesiątki klubów nocnych, atmosfera całkowitej wolności i kursujący discobus – oto Ibiza w pigułce.

 

Popularne miasta: