Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Ankary

Informacje ogólne i położenie

Ankara to miasto w środkowej części Turcji, drugie największe w kraju, jego stolica. Położone w Centralnej Anatolii, nad rzeką Enguri. Zamieszkiwane przez ponad 3,8 mln ludzi. Jest siedzibą rządu, ośrodkiem administracyjnym, handlowym, przemysłowym, kulturalnym i turystycznym w skali kraju.

Podróż samochodem

Obowiązujące ograniczenia prędkości to 50 km/h w terenie zabudowanym, 90 km/h – poza nim oraz 120 km/h na autostradach. Dopuszczalny poziom alkoholu w organizmie to 0,5 promila. Korzystanie z większości autostrad wiąże się z opłatami.

Najważniejsze drogi to w Ankarze to: autostradowa obwodnica miasta O-20, która na obrzeżach miasta łączy się z autostradą O-4 (część trasy europejskiej E80) z Ankary to Stambułu (opłata 15-17 TRY) oraz drogi stanowe D200, D260, D750 i D140 łączące miasto z innymi częściami kraju. Zazwyczaj postój przy głównych ulicach w celach turystycznych jest zakazany. Przy głównych atrakcjach miasta wyznaczono płatne parkingi.

Podróż pociągiem

Główny dworzec kolejowy miasta to Ankara Central Station. Najważniejsze obsługiwane połączenia to Anatolian Express oraz trzy inne kursujące między Ankarą i Stambułem. Pociągiem dotrzeć można także do takich miast jak Izmir, Balikesir czy Adana. Kolej dużych prędkości kursuje na trasie do Eskisehiru.

Podróżując z Ankary do Karsu można dostać się na terytorium Gruzji, inne połączenie międzynarodowe to Ankara-Teheran (Iran). Bilety na połączenia kolejowe wewnątrz Turcji są zazwyczaj znacznie tańsze od innych środków transportu. Wadą jest jednak mała liczba połączeń i w większości przypadków bardzo małe prędkości.

Podróż autobusem

W mieście znajduje się kilka dworców autobusowych, w tym Ankara Intercity Bus Terminal, obsługujący połączenia lokalne oraz dalekobieżne. Autobusami dotrzeć można do większości tureckich miast. Za każde 100 km trasy trzeba zapłacić średnio 7-9 TRY. Bilety dostępne są w dworcowych kasach, przez internet oraz u kierowcy. Przewoźnicy oferują wiele długich tras, które odbywają się w komfortowych autobusach.

Podróż samolotem

Około 25 kilometrów na północny wschód od centrum miasta znajduje się Port Lotniczy Ankara. Rocznie korzysta z niego ok. 8,5 mln pasażerów. Połączenia lokalne obsługuje głównie Turkish Airlines. Pozostali przewoźnicy oferują loty do wielu europejskich stolic. Warto śledzić promocje na połączenia wewnątrz kraju, których cena może być podobna do przejazdu pociągiem czy autobusem.

Komunikacja miejska

W Ankarze kursują 2 linie metra – jedna z północy na południe miasta, druga od terminalu autobusowego na wschód. Transport wspomaga kolej podmiejska docierająca na przedmieścia oraz autobusy miejskie obsługiwane przez EGO (w tym regularna linia na lotnisko). Dużą popularnością cieszą się również dolmusze, czyli prywatne minibusy oferujące kursy do kilkudziesięciu kilometrów poza miasto.

Atrakcje turystyczne

Odwiedzając Ankarę nie można pominąć takich atrakcji jak ruiny rzymskich budowli – w tym świątyni, łaźni i murów obronnych, zabytkowych meczetów z XIII-XV wieku czy mauzoleum Ataturka. Najpopularniejszą instytucją kulturalną jest Muzeum Cywilizacji Anatolijskich. Ankara to także malownicze parki miejskie, opera, teatry, dzielnica handlowa Ulus i restauracje z oryginalną turecką kuchnią.

Wyznaczanie trasy