Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Ankara – zabytki, atrakcje i wycieczki

Zabytki
Ankara przestrzennie dzieli się na dwie części: zabytkową Ulus oraz nowoczesną Yeni Şehir. W dzielnicy Ulus można podziwiać zabytki z epoki rzymskiego cesarstwa. Są to świątynia bogini Romy i cezara Augusta oraz kolumna Juliana Apostaty z IV wieku. Nieopodal mieści się również zabytkowy meczet Haci Bayram Camii z 1429 roku.

Inne historyczne zabudowania w Ankarze to między innymi łaźnie rzymskie z czasów cesarza Karakali (III w.), rzymski teatr oraz bizantyjskie mury obronne z cytadelą.

Ciekawe miejsca
Wiele ciekawostek o Ankarze, a także całej historii Turcji możemy się dowiedzieć, odwiedzając tutejsze muzea. Jedno z nich to Antikabir – Mauzoleum Mustafa Kemala Atatürka, a jednocześnie muzeum poświęcone jego życiu i działalności. Inne warte odwiedzenia galerie to Muzeum Cywilizacji Anatolijskich, Muzeum Malarstwa i Rzeźby czy Muzeum Kolejnictwa. W pierwszym z wymienionych muzeów znajdują się zbiory znalezisk pochodzących z okresu neolitu.

Atrakcje turystyczne
Jedną z najbardziej charakterystycznych atrakcji Ankary są jej obszerne tereny zielone, czyli parki. W mieście znajduje się największy w Europie miejski park Harikalar Diyari. Szczególnie malowniczy jest również Park Botaniczny przy ulicy Cinnah, w którym można podziwiać wiele egzotycznych gatunków roślin. Ponadto warto wybrać się na wycieczkę na Zamkowe Wzgórze Hisar, skąd roztacza się widok na malowniczą panoramę miasta.

Wycieczki
Jeśli chodzi o wycieczki organizowane przez biura podróży, Ankara jest najczęściej jednym z punktów programu objazdu po większym regionie Turcji. Tygodniowy wyjazd tego typu kosztuje średnio od 1700 do 2000 zł. Plan zwiedzania Ankary obejmuje wszystkie najważniejsze zabytki stolicy Turcji, a także inne atrakcje, jak posmakowanie lokalnej kuchni czy wizytę w tutejszej operze lub w teatrze.

Popularne miasta: