Przewodnik po Ankarze
Podstawowe informacje
Ankara jest stolicą Turcji, leży w środkowej części kraju, nad rzeką Enguri. Miasto stanowi drugą pod względem wielkości turecką metropolię. Obecnie zamieszkuje ją ponad 3,5 miliona ludzi. Status stolicy Ankara posiada od 1923 roku.
Historia miasta
Według legendarnych podań Ankara miała zostać założona przez króla Midasa. Początkowo zamieszkiwali ją Frygowie, a następnie Lidyjczycy i Persowie. W IV w. p. n. e. metropolię zdobył Aleksander Wielki. Pod panowaniem greckim miasto zmieniło swoją nazwę z Ankuwash na Ankyrę. W III stuleciu p. n. e. kontrolę nad Ankarą przejęli Celtowie, którzy uczynili z niej stolicę królestwa Galacji. Na przełomie starej i nowej ery miasto weszło w skład imperium rzymskiego i przez cały okres rzymski cieszyło się rozkwitem handlu, gospodarki i sztuki. W III wieku Ankara przechodziła zmienne koleje losu, na przemian znajdowała się w rękach Gotów, Arabów i Rzymian.
W IV wieku religią panującą w mieście było chrześcijaństwo, a dokładnie arianizm, potem natomiast zapanowali tu biskupi bizantyjscy, którzy ze zmiennym szczęściem dzierżyli władzę do końca XI stulecia. W kolejnych wiekach miasto przeszło we władanie Arabów, a w XIV wieku weszło w skład Imperium Osmańskiego. Po I wojnie światowej i upadku wielkiego imperium, Ankara w 1923 roku została ogłoszona stolicą Republiki Tureckiej.
Atrakcje turystyczne
Ankara jest miastem posiadającym niezwykłe walory turystyczne. Wielowiekowe dzieje metropolii pozostawiły ślady przede wszystkim w różnorodnej architekturze i sztuce z różnych okresów historycznych. Znajdziemy tu wiele zabytków pochodzących z czasów rzymskich: świątynie, łaźnie, kolumny. Ponadto miasto posiada interesujące budowle bizantyjskie, jak np. mury obronne z cytadelą. Oczywiście w Ankarze znajduje się również wiele meczetów o historycznym znaczeniu.
W stolicy Turcji można odwiedzić wiele ciekawych muzeów, a także teatrów, sal koncertowych i operę. Co więcej, miasto może się pochwalić malowniczymi parkami, w tym największym w Europie miejskim parkiem Harikalar Diyari.