Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Zakynthosu

Informacje ogólne
Zakynthos to duża grecka wyspa należąca do archipelagu Wysp Jońskich. Teren o powierzchni 406 km² zamieszkuje obecnie ponad 40 tysięcy ludzi. Stolicą wyspy jest miasto Zante (Zakintos) o populacji przekraczającej 16 tysięcy mieszkańców. Zakintos jest jest jednym z najważniejszych regionów turystycznych Grecji. Posiada bowiem malownicze plaże, zatoki i wydrążone w skalnych grotach jaskinie, które każdego roku przyciągają mnóstwo spragnionych wypoczynku przyjezdnych.

Podział administracyjny
Zakintos należy do jednego z 13 regionów administracyjnych Grecji, czyli Wysp Jońskich. Stanowi jednostkę regionalną o nazwie nomos ze stolicą w mieście Zakintos.

Środki transportu
Wyspa posiada dobrze rozwiniętą sieć dróg, ponadto większość tras znajduje się w dobrym stanie. Jedyną trudnością bywa stosukowa spora ilość dróg krętych i wąskich. Najbardziej dogodnym środkiem transportu po wyspie jest skuter, który bez problemu można wypożyczyć na miejscu. Inną opcją może być poruszanie się samochodem, przy czym wypożyczenie auta bywa tutaj kosztowne.

Mocną stroną Zakintosu nie jest jednak komunikacja publiczna. Autobusy jeżdżą tu bowiem rzadko i kursują jedynie pomiędzy większymi miastami wyspy. Co więcej, transport ten jest nieregularny.

Na Zakintosie funkcjonuje również żegluga morska. Można wykupić rejs dookoła wyspy, a także na pobliskie półwyspy z głównego portu w stolicy. Kursują tu także połączenia promowe do Korfu, Brindisi, Igoumenitsa, Killini i Paxi.

Na wyspie działa międzynarodowe lotnisko zlokalizowane 6 km na południowy wschód od miasta Zakintos. Co ciekawe, ze względu na ochronę żółwi, loty nie odbywają się nocą.

Jak dotrzeć z Polski?
Z Polski na Zakintos najprościej dostać się drogą lotniczą. Rejsy oferują między innymi linie AirBerlin, Aegean, Olympic czy Lufthansa. Loty odbywają się przynajmniej z jedną przesiadką, np. w Monachium czy w Atenach. Średni czas rejsku trwa 6,5 godziny.  

Na wyspę można się również dostac samochodem. Trasa z Polski liczy około 2065 km. Przez Czechy, Słowację, Węgry, Serbię i Macedonię docieramy do Grecji kontynentalnej, dokładnie do Killni, skąd funkcjonują przeprawy promowe na Zakintos.

Wyznaczanie trasy