Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Zakynthosie

Podstawowe informacje
Zakhyntos to duża grecka wyspa położona na Morzu Jońskim, na zachód od Półwyspu Peloponeskiego. Jej teren o powierzchni 406 km2 zamieszkuje obecnie ponad 40 tysięcy mieszkańców. Ukształtowanie wyspy jest nizinno-górzyste: niziny dominują w południowo-wschodniej części Zakintosu, natomiast góry na zachodzie. Wybrzeże wyspy jest zróżnicowane: w zachodnich rejonach klifowe, natomiast w pozostałych partiach płaskie. Administracyjno-kulturowe centrum wyspy stanowi Zakintos, portowe miasto zamieszkiwane przez ponad 16 tysięcy ludzi.

Historia wyspy
Sama nazwa wyspy wywodzi się od imienia mityczno-legendarnej postaci Zakynthusa, syna króla Arkadii. Miał on zasiedlić wyspę około 1500 r. p. n. e. Wyspa Zakintos przechodziła zmienne koleje losu: była związana z Atenami, następnie podbiła ją Sparta, a później Macedonia. Od II w. n. e. Zakintos był własnością Rzymu, po upadku cesarstwa wyspa była natomiast obiektem ataków Wandalów, Gotów i Arabów. W połowie III wieku religią panującą na Zakintosie stało się chrześcijaństwo.

Od XII stulecia wyspa znajdowała się pod panowaniem Franków, w 1479 roku podbili ja Turcy, niedługo po tym (1485 r.) natomiast Zakintos znalazł się w rękach Wenecjan. Pod koniec XVIII stulecia wyspę przejęli Francuzi, a na poczatku XIX wieku władzę objęły Rosja i Turcja, które ustanowiły na Zakintosie „Stan Wysp Jońskich”. Lata 1809 – 1864 to okres panowania Brytyjczyków. W maju 1864 roku po wielu wiekach Zakintos ponownie został częścią terytorium Grecji. Jednym z trudniejszych wydarzeń w najnowszej historii wsypy było wielkie trzęsienie ziemi w 1953 roku, w wyniku którego większość cennych zabudowań uległa zniszczeniu.

Atrakcje turystyczne
Zakintos oferuje turystom wiele interesujących atrakcji: od zwiedzania dawnych zabytków przez wypoczynek po rozrywkę na wysokim poziomie. Miłośnikom historycznego oblicza wyspy można polecić odwiedzenie jej stolicy, gdzie zobaczymy między innymi muzeum bizantyjskie czy fortyfikacje z czasów weneckich.

Największą popularnością cieszą się jednak cuda natury Zakintosu. Warto tu wymienić Błękitne Groty, czyli piękne jaskinie czy Zatokę Wraku, w której można obejrzeć stary zatopiony statek w otoczeniu lazurowego morza. Wiele wrażeń dostarcza również Zatoka Laganas, miejsce lęgowiska żółwi Caretta-Caretta lub malowniczy półwysep Keri.

Popularne miasta: