Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Seulu

Informacje ogólne
Seul jest stolicą Korei Południowej, leży w środkowo-wschodniej części kraju, nad rzeką Han. Obecnie miasto zamieszkuje ponad 10 milionów ludzi, zalicza się ono zatem do największych metropolii świata. Seul stanowi oczywiście kulturowe i polityczne centrum Korei Południowej.

Podział administracyjny
Pod względem administracyjnym Seul jest podzielony na 25 dzielnic (gu), które dzielą się na 15 267 sąsiedztwa (dong) i 112 734 mniejszych jednostek administracyjnych (ban). Dzielnicami Seulu są: Dobong-gu, Dongdaemun-gu, Dongjak-gu, Eunpyeong-gu, Gangbuk-gu, Gangdong-gu, Gangnam-gu, Gangseo-gu, Geumcheon-gu, Guro-gu, Gwanak-gu, Gwangjin-gu, Jongno-gu, Jung-gu, Jungnang-gu, Mapo-gu, Nowon-gu, Seocho-gu, Seodaemun-gu, Seongbuk-gu, Seongdong-gu, Songpa-gu, Yangcheon-gu, Yeongdeungpo-gu, Yongsan-gu.

Środki transportu
Seul posiada świetną infrastrukturę dróg. Ciekawostką jest fakt, że w stolicy Korei Południowej funkcjonują parkingi przeznaczone specjalnie dla kobiet, tzw. „she-spots”, szersze od zwykłych, a ponadto oznaczone różowym kolorem. Ich celem jest nie tylko zapewnienie komfortu parkowania, ale także bezpieczeństwa, dlatego parkingi te są dobrze oświetlone i znajdują się blisko wind i dzwonków alarmowych.

W Seulu istnieje bardzo dobrze zorganizowany transport publiczny. Autobusy zapewniają dojazd do najbardziej odległych zakątków miasta. Kursują od 2.00 do 23.00. Seul posiada również 9 linii metra, umożliwiają one między innymi komunikację z Incheon i Gyeonggi.

Seul obsługuje szybka kolej miejska AREX, łącząca dwa mieszczące się w okolicy porty lotnicze. Są to międzynarodowe lotnisko Seul-Incheon (50 km od centrum miasta) i lotnisko Seul-Gimpo, które obsługuje loty krajowe oraz rejsy do Tokio.

Jak dotrzeć z Polski?
Z Polski do Seulu najlepiej dotrzeć drogą lotniczą, nie ma jednak bezpośrednich połączeń. Rejsy z przesiadką zapewniają między innymi linie Qatar Airways, Finnair czy Turkish Airlines. Bezpośrednie loty odbywają się np. z Pragi, Helsinek, Wiednia czy Dohy. Ceny lotów zaczynają się od kwot przekraczających 1600 zł.
 

Wyznaczanie trasy