Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Seulu

Podstawowe informacje
Seul jest stolicą Korei Południowej, leży w środkowo-zachodniej części Półwyspu Koreańskiego, nad rzeką Han. Metropolię zamieszkuje około 10,4 milionów ludzi. Seul stanowi gospodarczo-polityczne, a także kulturowe centrum Korei Południowej. Obecnie jest to bardzo nowoczesne, świetnie rozwinięte miasto, w którym mieści się Centrum Handlu Światowego w Korei. Ponadto znajdują się tu siedziby koreańskiego rządu i parlamentu.

Historia miasta
Seul posiada wielowiekową historię. Początki metropolii sięgają XVIII wieku p. n. e., kiedy władcy księstwa Baekje wznieśli na tych terenach osadę obronną z wysokimi kamiennymi murami. W połowie I w. p. n. e. kontrolę nad miastem przejęło królestwo Silla. Wtedy też po raz pierwszy pojawiła się nazwa Seul, co w języku koreańskim znaczy tyle, co „stolica”. Od XIV wieku metropolia stała się siedzibą dynastii Joseon, za czasów której powstały tu liczne pałace, ogrody i fortyfikacje. Miasto nazwano wówczas Hanseong. W czasie II wojny światowej Seul był okupowany przez wojska japońskie.

Po przegranej Japonii Półwysep Koreański został podzielony na dwa państwa. Korea Północna znalazła się w radzieckiej, Południowa zaś w amerykańskiej strefie wpływów. Seul został stolicą Korei Południowej. W latach 1950 – 1953 pomiędzy obiema państwami toczyła się wojna, w wyniku której Seul został całkowicie zniszczony, a stolicę czasowo przeniesiono do Pusan. W 1988 roku Seul był gospodarzem Olimpiady Letniej, w 2002 roku zaś organizatorem Mistrzostw Świata w piłce nożnej.

Atrakcje turystyczne
Seul to miasto, które warto zobaczyć przede wszystkim dla obecnych tu śladów dawnego cesarstwa. W stolicy Korei Południowej znajdziemy wspaniałe królewskie pałace, ogrody i zabytkowe bramy miejskie. Ponadto będziemy mogli odwiedzić liczne galerie i muzea. Szczególnie warto zajrzeć do Domu Koreańskiego. Obiekt ten został wzniesiony w latach 50. XX wieku, by promować kulturę koreańską. W całości składa się z oryginalnej, zabytkowej architektury mieszkalnej, można tu skosztować kuchni przygotowywanej według wielowiekowych receptur, odpocząć w koreańskim ogrodzie czy obejrzeć liczne dzieła sztuki. Seul to również liczne nowoczesne centra rozrywki, nocne życie, kluby i restauracje – wszystko, co można znaleźć w dużej metropolii.

Popularne miasta: