Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Puli

Informacje ogólne
Pula jest największym miastem na półwyspie Istria, położonym nad Morzem Adriatyckim. Tę chorwacką metropolię zamieszkuje obecnie ponad 57 tysięcy ludzi. Pula leży w południowej części półwyspu, w małej zatoce, w otoczeniu niewielkich wysp. W mieście prężnie rozwija się turystyka, oprócz wspaniałych krajobrazów metropolia ma bowiem również do zaoferowania cenne zabytki, jak np. słynny amfiteatr cesarza Wespazjana, Łuk Sergiusza czy świątynię Augusta.

Podział administracyjny
Pula stanowi nieformalną stolicę regionu zwanego żupania istarska. Funkcję oficjalnej stolicy administracyjnej pełni natomiast miasto Pazin.

Środki transportu
Pula jest bardzo zatłoczonym miastem, dlatego dość ciężko poruszać się po niej samochodem. W sezonie letnim panują duże korki i trudno znaleźć miejsce do zaparkowania. Parkingi często znajdują się obok stref dla pieszych, zwykle są całodobowe i oczywiście płatne (około 5 kun za godzinę).

Po mieście można poruszać się komunikacją miejską, czyli autobusami. Międzynarodowy dworzec autobusowy znajduje się przy ulicy Istarke divizije 43, natomiast kolejowy przy ulicy Kolodvorska 5. Z dworców można dojechać do pobliskich miejscowości, np. Rovinj, Poreć lub Umag. Kursują również autobusy do Zagrzebia i innych większych miast Chorwacji.

Pula jest miastem portowym, funkcjonują tu zatem połączenia promowe (obsługiwane przez przewoźnika: Jadrolinija). Raz w tygodniu można popłynąć do Zadaru, ponadto zaś na pobliskie wyspy. Co więcej, promem dostaniemy się również na wybrzeże Włoch – do Bari.

W Puli mieści się międzynarodowe lotnisko Pula Airport, zlokalizowane około 6 km na północny wschód od centrum miasta. Z portu lotniczego można przejechać autobusem lub taksówką, ewentualnie wynająć samochód od takich firm, jak np. Avis, Hertz, Vetura czy Europcar.

Jak dotrzeć z Polski?
Z Polski do Puli można podróżować własnym samochodem, np. przez Czechy, Austrię i Słowenię. Inną możliwością jest lot na lotnisko w Puli np. liniami Croatia Airlines, Air Serbia czy Norwegian. Rejsy organizowane są między innymi z Warszawy, Krakowa, Katowic czy Poznania. Ceny wahają się w granicach kilkuset zł (około 700 – 800 zł). W sezonie letnim do Puli kursują również autokary z Polski (obsługują je prywatni przewoźnicy), a z Włoch (z Bari) można podróżować promem.

Wyznaczanie trasy